Strona głównaStyl życiaWspomnienia: to, co zapamiętujemy, jest zadziwiająco dokładne

Wspomnienia: to, co zapamiętujemy, jest zadziwiająco dokładne

Ludzie potrafią zapamiętywać szczegóły przeszłych wydarzeń z zaskakującą dokładnością 94 proc., także biorąc pod uwagę wiek. Nasze opowieści o przeszłych wydarzeniach, są dokładne, chociaż szczegóły z czasem blakną.
Wspomnienia: to, co zapamiętujemy, jest zadziwiająco dokładne [fot. Karolina Grabowska from Pixabay]
Zdaniem kilkuset badaczy pamięci efektywność zapamiętywania wynosi co najwyżej około 40 proc., a wynik ten staje się jeszcze niższy wśród starszych osób, jeśli od czasu wydarzeń upływa więcej czasu.
Wyniki te są dla wielu zaskakujące, biorąc pod uwagę ogólny pesymizm co do dokładności pamięci panujący wśród uczonych i powszechny pogląd, że o jednorazowych wydarzeniach nie można ufać - mówi Nicholas Diamond, współautor badań.
W ramach swoich badań naukowcy stworzyli 30-minutową wycieczkę z audioprzewodnikiem po sztuce. Dwa dni później i w jeszcze późniejszym okresie poproszono uczestników, aby opowiedzieli o wszystkim, co pamiętali z wycieczki. Odpowiedzi były rejestrowane, a następnie zestawiane z faktami.
Nowe badanie pokazuje nam, że dokładność pamięci jest w rzeczywistości całkiem dobra w normalnych warunkach i pozostaje stabilna wraz z wiekiem. Uzyskane wyniki są pomocne w zrozumieniu roli pamięci w zdrowym - mówi Brian Levine, jeden z autorów badań.
Testy zostały przygotowane tak, by ludzie swobodnie przypominali sobie wydarzenia, bez żadnych manipulacji. I okazało się, że opowieści były bardzo dokładne. Wyniki pokazały, że dokładność uczestników była wysoka, chociaż zgodnie z oczekiwaniami liczba zapamiętanych przez nich szczegółów malała wraz z wiekiem i upływem czasu.

W pokrewnych testach zbadano stopień, w jakim wspomnienia ludzi pasują do realnej kolejności wydarzeń. W tym przypadku młodsi ludzie zwykle radzili sobie lepiej niż osoby starsze, co sugeruje, że chociaż dokładność szczegółów pozostaje wysoka, pomimo wieku, seniorzy mniej prawidłowo zapamiętują prawdziwą sekwencji wydarzeń z przeszłości. Z wiekiem porządek naszych wspomnień ulega rozchwianiu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy