Strona g³ównaStyl ¿yciaWszystkich ¦wiêtych czy ¦wiêto Zmar³ych?

Wszystkich ¦wiêtych czy ¦wiêto Zmar³ych?

"¦wiêto Zmar³ych" - ta fraza przewija siê w wypowiedziach dziennikarzy, w potocznych rozmowach a nawet... w reklamach zniczy. Tymczasem takiego ¶wiêta nie ma w kalendarzu. Nie obchodzimy go ani 1 ani 2 listopada.
Wszystkich ¦wiêtych czy ¦wiêto Zmar³ych? [fot. ¦wiêci, XV wieczny obraz Fra Angelico, PD] 1 listopada przypada uroczysto¶æ Wszystkich ¦wiêtych. Dzieñ ten ma na celu przypominaæ chrze¶cijanom o tym, ¿e ¶wiêci to nie tylko ci oficjalnie wyniesieni na o³tarze, ale po prostu wszyscy zbawieni. Uroczysto¶æ ta - obchodzona przede wszystkim w Ko¶ciele Rzymskokatolickim ma swój pocz±tek w ró¿nych formach oddawania czci mêczennikom za - przede wszystkim tych, którym nie by³y po¶wiêcone specjalne dni w roku. Z czasem znaczenie ¶wiêta rozszerzy³o siê na wszystkich ¶wiêtych - nie tylko mêczenników, za¶ datê obchodów przeniesiono z wiosny na 1 listopada.

Religijny charakter ¶wiêta to z jednej strony cze¶æ oddawana wszystkim ¶wiêtym - znanym i nieznanym, z drugiej za¶ - wskazanie ¿e ka¿dy wierz±cy jest powo³any do ¶wiêto¶ci. W liturgii katolickiej ten dzieñ jest obchodzony jako ¶wiêto radosne, o czym ¶wiadczy bia³y kolor szat liturgicznych - taki sam kolor jest u¿ywany na przyk³ad w okresie Bo¿ego Narodzenia czy Wielkanocy.

W Polsce tradycyjnie centralnym punktem obchodów dnia Wszystkich ¦wiêtych jest wizyta na cmentarzu, swoich bliskich. Wiele osób pokonuje znaczne odleg³o¶ci, by 1 listopada zapaliæ znicz i po³o¿yæ kwiaty na grobie cz³onków rodziny i przyjació³. W okresie PRL-u próbowano zredukowaæ znaczenie ¶wiêta w³a¶nie do wspominania zmar³ych, st±d promowano nazwê "¦wiêto Zmar³ych", która do dzi¶ jest czêsto u¿ywana, jednak¿e pasuje raczej do kolejnego dnia listopada, w którym obchodzony jest Dzieñ Zaduszny.

Dzieñ z roku na rok ma charakter bardziej ¶wiecki, odnosz±cy siê przede wszystkim do z³o¿enia ho³du i wyrazów pamiêci tym, którzy odeszli - zarówno naszym bliskim jak i osobom znanym czy wa¿nym. Dlatego czêsto wolimy u¿ywaæ nazwy „¦wiêto Zmar³ych" - nie ma ona bowiem religijnych konotacji.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • EWST.pl
  • Umieraæ po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy