Strona głównaStyl życiaWybieramy AGD: na co zwrócić uwagę?

Wybieramy AGD: na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru sprzętu AGD w pierwszej kolejności najczęściej zwracamy uwagę na walory estetyczne – kolor, stylistykę, materiał wykonania czy obecność dodatkowych funkcji. Są one bardzo ważne, jednak przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka uniwersalnych kwestii, wspólnych dla każdego rodzaju sprzętu AGD. Świadomy i przemyślany wybór pozwoli długo cieszyć się z dokonanego zakupu, bez narażenia na konieczność wymiany lub napraw gwarancyjnych.
Wybieramy AGD: na co zwrócić uwagę? [Fot. starush - Fotolia.com] Dla każdego, kto urządza lub mieszkanie, dobór staje się nie lada wyzwaniem. Bez względu na to, czy szukamy lodówki, płyty gazowej lub okapu – przeanalizujmy pewne cechy wspólne. Nie kierujmy się jedynie niską ceną, atrakcyjną promocją czy chwilową modą. Jakie zatem informacje o urządzeniach są kluczowe i co szczególnie powinno przykuć naszą uwagę?

Wolnostojące czy do zabudowy?

Wybór urządzeń AGD, szczególnie w nowo urządzanych wnętrzach, wiąże się najczęściej z zakupem mebli. Wtedy też pojawia się pytanie: które sprzęty ukryć w zabudowie, a które bardziej wyeksponować? Powinno być to pierwsze pytanie zadawane przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego AGD. Dla kuchni urządzanych w stylu nowoczesnym sprzęt pod zabudowę stał się niemal koniecznością – prosta forma, spójny wygląd, harmonia kształtów i kolorów to główne zalety takiego projektu. Dodatkowym plusem wkomponowanych w meble urządzeń jest łatwiejsze sprzątanie i większe bezpieczeństwo jeśli chodzi o obecność dzieci w kuchni. Zwolennicy klasyki, myślący o tradycyjnym i przytulnym wnętrzu, wybierają zazwyczaj urządzenia wolnostojące – może to być rozwiązanie szybciej dostępne.

Pochodzenie marki

Przeglądając oferty producentów często zastanawiamy się, jakie jest pochodzenie konkretnego urządzenia i gdzie zostało wyprodukowane. Takich informacji powinien udzielić zarówno sprzedawca w konkretnym punkcie sprzedaży, bezpośredni dystrybutor, jak i sam producent. Coraz częściej dokonujemy także zakupów w Internecie i w związku z tym również tam szukamy opinii o markach i konkretnych urządzeniach. Pamiętajmy, że anonimowe opinie znalezione na forum internetowym są mało wiarygodne. Mogą to być działania nieuczciwej konkurencji lub po prostu tzw. hejt internetowy, z którym po prostu nie warto merytorycznie dyskutować.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się sprzęt oferowany przez polskie marki lub takie, które mają rozwiniętą sieć dystrybucji, serwisowania i polską infolinię. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych doświadczeń związanych z naprawą ewentualnych uszkodzeń. Lepiej zatem wybrać nawet cały sprzęt z wiadomego, pewnego źródła, niż jedno urządzenie, którym nie nacieszymy się zbyt długo.

Gwarancja i serwis


Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jak najdłuższa gwarancja, świadcząca o uczciwym traktowaniu klientów. Stanowi to zabezpieczenie dla użytkownika i daje pewność wyboru. Jeśli producent oferuje kilkuletnią gwarancję, to znaczy, że awaryjność jego urządzeń jest niska (urządzenia psują się rzadko) i nawet ewentualne koszty naprawy po pięciu czy dziesięciu latach nie będą dla niego obciążeniem.

Każdy konsument ma prawo wykorzystania gwarancji w określonym przez producenta czasie i na wcześniej potwierdzonych zasadach. Przysługuje nam ona zawsze, gdy zostanie wykryta tzw. wada konstrukcyjna – uszkodzenie nie z naszej winy. Pamiętajmy więc, aby zapytać sprzedawcę o dokładne warunki gwarancji – nasze uprawnienia i obowiązki producenta. Wiąże się to również z kwestią serwisu. Sprawdźmy zatem, czy dana marka ma stałą sieć dystrybucji na terenie Polski. Dzięki temu możliwe będzie szybkie i bezproblemowe oddanie sprzętu do naprawy.

Funkcje dodatkowe

Jeszcze do niedawna większość dostępnych urządzeń AGD posiadało prawie te same funkcje, a różniły się przede wszystkim wyglądem, jakością i ceną. Obecnie producenci oferują sprzęt wyposażony w najbardziej wymyślne i rozbudowane funkcje. Okap z ekranem telewizyjnym, lodówka z wbudowanym tabletem czy piekarnik z prawie 100. trybami pracy to tylko niektóre z technicznych nowinek. Warto zastanowić się, czy naprawdę będziemy z nich korzystać. Obecność wielu funkcji jest ciekawa i często przydatna, jednak podczas częstego użytkowania niezbędne okazują się takie cechy jak wygoda, niezawodność czy łatwa i szybka zmiana ustawień. Optymalnym będzie wybór AGD z funkcjami, z których rzeczywiście będziemy korzystać na co dzień. Zwróćmy również uwagę, czy nasz przyszły sprzęt nie będzie generował zbyt dużych rachunków za energię – koniecznie zapytajmy o oraz rozwiązania „proekologiczne” pozwalające zaoszczędzić pieniądze. W ferworze zakupów przypatrzmy się także materiałom wykonania – od nich bowiem zależy łatwość czyszczenia. Ważnym elementem są również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak blokada rodzicielska.

Tagi: dom, agd, sprzęt agd

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy