Strona głównaStyl życiaWybór lodówki krok po kroku - na co zwracać uwagę?

Wybór lodówki krok po kroku - na co zwracać uwagę?

Wybór odpowiedniej lodówki potrafi zająć więcej czasu, niż się spodziewamy. Zazwyczaj na początku zwracamy uwagę na design, jednak często rezygnujemy z pierwszego wyboru ze względu na specyfikację sprzętu odmienną od naszych oczekiwań. Jak zatem wybrać odpowiednią lodówkę do naszej kuchni?
Wybór lodówki krok po kroku - na co zwracać uwagę? [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Zanim przystąpimy do ostatecznego wyboru naszej , powinniśmy odpowiedzieć sobie na trzy kluczowe pytania:

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?
Jeśli dopiero projektujemy swoją kuchnię, a chcemy umieścić w naszej kuchennej zabudowie, wybór chłodziarko-zamrażarki będzie opierał się wyłącznie na selekcji odpowiedniej technologii oraz wymiarów. „Wygląd” lodówki – będzie uzależniony od frontów naszych mebli. Jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w lodówkę wolnostojącą, będziemy zwracali uwagę także na jej design. Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie, na tym etapie powinniśmy przemyśleć – gdzie w naszej kuchni umiejscowimy nową lodówkę? W przypadku sprzętu do zabudowy musimy zagospodarować miejsce oraz zapewnić odpowiednią komorę w zabudowie. W przypadku lodówki wolnostojącej wybierzmy powierzchnię, która jednocześnie umożliwi nam swobodne korzystanie z lodówki oraz zapewni jej stabilne ulokowanie – podłoga powinna być odpowiednio wypoziomowana, aby zminimalizować późniejsze problemy z ustawieniem sprzętu.

Ile mam miejsca na lodówkę?
To pytanie szczególnie istotne dla osób dysponujących mniejszą przestrzenią w kuchni. Większość lodówek wolnostojących ma szerokość 60 cm, zatem warto zarezerwować właśnie tyle miejsca wśród innych elementów kuchni, jeśli chcemy mieć później wybór spośród większej liczby modeli. Mniej popularne są lodówki o szerokości 55 cm oraz 70 cm. Istotna jest również wysokość wybranego sprzętu. Rzadko projekty kuchni zakładają ulokowanie nad chłodziarką szafek czy innych sprzętów, dlatego zazwyczaj jesteśmy ograniczeni jedynie wysokością naszego pomieszczenia. Warto jednak dobrać wysokość sprzętu do własnych potrzeb – aby sięgać do niego bez dodatkowych podstawek, a jednocześnie aby pomieściło się w nim wszystko co chcemy przechowywać.

Wysokość lodówki będzie równie istotna jak szerokość w przypadku sprzętu do zabudowy. Musimy przecież idealnie wpasować lodówkę w komorę szafki. Przez ten fakt sprzęty do zabudowy cechują się delikatnie mniejszą pojemnością i wymiarami w stosunku do lodówek wolnostojących. Standardowa szerokość lodówki do zabudowy to około 54,5 cm (choć znajdziemy nawet takie powyżej 60 cm). Wymiary wybranego urządzenia do zabudowy najlepiej podać stolarzowi, aby zgodnie z rysunkami montażowymi dostępnymi w katalogu i na stronie producenta mógł dopasować do niego wnękę meblową.

W jakiej klasie energetycznej chcę lodówkę?
To trzecie fundamentalne pytanie, na które odpowiedź powinna uzależniać nasz wybór sprzętu. W tym wypadku zależność jest prosta – sprzęty o niższej klasie energetycznej będą nieco tańsze, jednak będą przy tym generować większy koszt podczas eksploatacji, pobierając więcej energii. Na rynku znajdziemy wiele modeli w klasie energetycznej A+, co w przypadku chłodziarko-zamrażarki już daje satysfakcjonujące wyniki. Jeśli chcemy bardziej oszczędny i ekologiczny sprzęt, zdecydujmy się na urządzenie w klasie energetycznej A++. Ten aspekt w przypadku lodówki jest szczególnie ważny – to jedyne urządzenie w domu, które pracuje nieprzerwanie 365 dni w roku.

Jeśli wybraliśmy już wymiary sprzętu, miejsce jego ulokowania oraz klasę energetyczną, o tym, co dla nas najbardziej odczuwalne na co dzień, czyli o wyglądzie oraz funkcjach lodówki. Jeśli postawiliśmy na sprzęt wolnostojący o standardowych wymiarach, możemy wybierać od klasycznych, białych produktów, po czarne i minimalistyczne wzory. Jeśli sprzęt przypadnie nam do gustu, sprawdźmy jednak jakie dodatkowe funkcje oferuje.

Indesit

Tagi: lodówka, agd

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy