Strona głównaStyl życiaWymiana dowodu osobistego na ostatnią chwilę

Wymiana dowodu osobistego na ostatnią chwilę

W urzędach miejskich i gminnych w całym kraju okres poświąteczny nie należy do najspokojniejszych – tysiące Polaków na ostatnią chwilę odłożyło decyzję o wymianie starego dowodu osobistego na nowy. W niektórych miastach przed urzędniczymi okienkami stoją ogromne kolejki.
Wymiana starych dowodów tożsamości rozpoczęła się w 2001 roku, stare dokumenty – charakterystyczne zielone książeczki – stracą ważność już za trzy dni, 1 stycznia nowego roku. Wielu Polaków odłożyło konieczną wizytę w urzędzie na ostatnią chwilę. Jak podaje program 1 Polskiego Radia, w Warszawie wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie złożyło aż 115 tysięcy mieszkańców stolicy.

Nie lepiej jest w innych miastach. W Poznaniu starych dokumentów nie wymieniło jeszcze 36 tysięcy mieszkańców. W Szczecinie spóźnialskich jest 20 tysięcy.

Kto nie otrzyma nowego dowodu osobistego przed 1 stycznia, a tak będzie w przypadku tych, którzy wnioski o wydanie nowego dokumentu złożyli w ostatnich tygodniach, ten może mieć problemy. Teoretycznie na spóźnialskich może zostać nałożona kara grzywny, ponieważ brak dowodu jest wykroczeniem. W praktyce jednak będzie zapewne inaczej – magistraty już zapowiedziały, że kar – przynajmniej na początku nowego roku - nie będzie.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X