Strona głównaStyl życiaWysoka aktywność fizyczna to niższy wiek biologiczny

Wysoka aktywność fizyczna to niższy wiek biologiczny

Nie warto siedzieć na kanapie, nawet jeśli za oknem deszcz ze śniegiem i temperatura w okolicach zera. Jesli nie daje się spędzić aktywnie czasu na zewnątrz, idź na siłownię, lodowisko, czy basen - im bardziej energiczny jest wysiłek, w który się angażujesz, tym młodszy/młodsza jesteś - biologicznie oczywiście, nie metrykalnie.
Wysoka aktywność fizyczna to niższy wiek biologiczny [fot. Dominic Winkel from Pixabay]
Wiek, który widnieje w naszym dowodzie osobistym, może znacznie różnić się o tzw. , czyli faktycznego stanu „zużycia" poszczególnych narządów i organizmu. Może to mieć też odzwierciedlenie w wyglądzie - jedni wydają się młodsi, inni starsi niż wydawałoby się to z metryki.

Jak się okazało, ludzie, którzy cechują się regularnym wysokim poziomem aktywności fizycznej, cechują się znacznie dłuższymi telomerami niż osoby prowadzące siedzący tryb życia i te podejmujące umiarkowaną aktywność.

Telomery znajdują się na końcach chromosomów i stanowią niejako nasz zegar biologiczny. Są one skorelowane z wiekiem; każdorazowo, kiedy komórka się replikuje, skracają się, aż się wyczerpują i przestają chronić komórkę. Gdy ten proces intensyfikuje się dochodzi do zaburzeń w organizmie i łatwiej rozwijają się różne choroby.

Jak stwierdził profesor Larry Tucker, że osoby o wysokim poziomie aktywności fizycznej mają telomery o długości oznaczającej biologiczną przewagą wynoszącą dziewięć lat w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia i wynoszącą siedem lat w porównaniu do osób umiarkowanie aktywnych. Za wysoce aktywne uznano kobiety, które poświęcały na jogging 30 minut dziennie pięć dni w tygodniu. Mężczyźni cechowali się wysoką aktywnością, jeśli uprawiali przez co najmniej 40 minut dziennie pięć razy w tygodniu.
Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą różnicę w spowalnianiu biologicznego starzeni się, wydaje się, że umiarkowane ćwiczenie go nie zahamuje - mówi prof. Tucker - Musisz ćwiczyć regularnie i intensywnie.
Prof. Tucker przeanalizował dane 5823 ludzi zawierające długości telomerów i informacje o aktywnościach, w które angażowali się uczestnicy w ciągu co najmniej 30 kolejnych dni. Jak odkryto, najkrótsze telomery były u osób prowadzących siedzący tryb życiem, miały one na końcu telomerów 140 par DNA mniej niż ludzie bardzo aktywni. Co zaskakujące, nie odnotowano znaczącej różnicy w długości tych struktur między osobami o umiarkowanej aktywności fizycznej i tymi, którzy w ogóle unikali takiego wysiłku.

Chociaż dokładny mechanizm zachowywania telomerów dzięki ćwiczeniom nie jest znany, według prof. Tuckera, że może mieć związek ze stanem zapalnym i . Wcześniejsze badania wykazały, że długość telomerów jest ściśle związana z tymi dwoma czynnikami i wiadomo, że treningi mogą z czasem tłumić wspomniane stany.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Preventive Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy