Strona głównaStyl życiaWystarczy ćwiczyć dwa razy w tygodniu, by chronić serce

Wystarczy ćwiczyć dwa razy w tygodniu, by chronić serce

Zalecenia co do poziomu aktywności fizycznej nie są wymagajace - wystarczy ćwiczyć 150 minut tygodniowo, by być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak i tak wielu ludzi ma kłopoty z wypełnieniem tych rekomendacji, dlatego uczeni sprawdzają, jaka minimalna ilość wysiłku daje wymierne korzyści. Okazuje się, że już dwa dni relatywnie krótkich ćwiczeń mogą pomóc chronić układ sercowo-naczyniowy.
Wystarczy ćwiczyć dwa razy w tygodniu, by chronić serce [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com]
Jak piszą amerykańscy uczeni na łamach Journal of Physiology, 30 minut ćwiczeń dwa dni w tygodniu może istotnie zmniejszyć usztywnienie w tętnicach o średniej wielkości. Duże tętnice z kolei będą w dobrej formie, jeśli poświęci się na ćwiczenia 4-5 dni w tygodniu.

W badaniach wzięło udział ponad sto osób w wieku 60 lat. Podzielono je na cztery grupy, biorąc pod uwagę ich poziom aktywności fizycznej. Niektórzy ćwiczyli rzadziej niż raz w tygodniu, inni 2-3 razy na tydzień, jeszcze inni 4-5 razy, a kolejni 6-7 razy. Okazało się, że wystarczyło poświęcać na treningi około godziny, by średnie tętnice wyglądały na młodsze. Im dłużej ćwiczono jednak, tym lepiej, największe tętnice były zdrowe, gdy poświęcano na przynajmniej pół godziny 4-5 dni w tygodniu.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, każdego roku na całym świecie z powodu umiera około 17,7 miliona ludzi. Oznacza to, że wspomniane choroby odpowiadają za 31 proc. wszystkich zgonów. Głównymi czynnikami tych chorób są: palenie , brak regularnego wysiłku fizycznego oraz niezdrowa .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć