Strona głównaStyl życiaWzmocnij siłę woli, a zwalczysz złe nawyki i więcej osiągniesz

Wzmocnij siłę woli, a zwalczysz złe nawyki i więcej osiągniesz

Od naszej siły woli zależy, czy zdecydujemy się na rzucenie palenia, podejmiemy wysiłek odchudzania czy pozbędziemy jakiegoś brzydkiego nawyku. Wszystko to jest procsualne i wymaga czasu, by osiągnąć sukces. Nierzadko zdarza nam się załamanie i trzeba zaczynać od początku. Na szczęście istnieją techniki wzmacniania woli, dzięki nim mamy większe szanse na powodzenie naszych przedsięwzieć.
Wzmocnij siłę woli, a zwalczysz złe nawyki i więcej osiągniesz [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Popracuj nad wolą przy czymś łatwym

Jednym z głównych problemów polegania na swojej woli w walce ze złymi nawykami jest stawianie sobie od razu ambitnych celów, co skutkuje trudnościami z samym rozpoczęciem działania. Aby zwiększyć szanse na sukces, zacznij od czegoś prostszego. Nie obiecuj sobie, że codziennie przejdziesz pięć kilometrów czy że każdego dnia udasz się na basen. Najpierw załóż np. przeznaczenie jednego dnia w tygodniu na siłownię lub basen czy dwa tygodniowo. Jeśli chcesz , możesz zacząć od ich ograniczenia o dwie czy trzy sztuki dziennie. Jeśli te skromniejsze przedsięwzięcia się powiodą, będziesz miał/a większą motywację do podejmowania kolejnych kroków.

Nagradzaj się za sukces

W budowaniu nowych nawyków jesteśmy niczym zwierzęta - potrzebujemy jakiejś nagrody za swój wysiłek, by chcieć go wykonywać w dalszym ciągu. W ten sposób nasz mózg uczy się kojarzyć dane starania z czymś przyjemnym, a nie tylko z jakimiś trudnościami. Udało ci się nie zapalić papierosa przez tydzień? Kup sobie nową koszulkę lub wybierz się do kina. Byłeś/aś w stanie wykonać cały trening? Ułóż się wygodnie na kanapie przez kilkanaście minut słuchając ulubionej muzyki. To działa.

Wysypiaj się

Jak wynika z badań, jeśli sypiasz mniej niż sześć godzin na dobę, kora przedczołowa, która pomaga kontrolować nasze zachowania, jest mniej aktywna. W wielu testach wykazano, że osoby walczace z jakimiś mają znacznie większe szanse na powodzenie, jeśli się wysypiają.

Skup się na tym, co tu i teraz

Nie wybiegaj daleko w przyszłość. Nie obliczaj ile to kalorii stracisz w ciągu miesiąca, jeśli wykonasz wszystkie zaplanowane , albo ile zaoszczędzisz, jeśli do końca roku nie zapalisz papierosa. Skoncentruj się na teraźniejszości, na tym, żeby teraz nie zapalić, lub dzisiaj pójść na siłownię, z tych chwil bowiem złoży się większy i bardziej długotrwały sukces.

Zwróć uwagę na niebezpieczeństwa

Nie wystawiaj się na niepotrzebne próby. Przykadowo, jeśli chcesz rzucić palenie, nie chadzaj do znajomych, którzy „palą jak lokomotywy". A najlepiej - znajdź wsparcie, w grupie łatwiej walczyć z nałogami , odchudzać się, uczyć czegoś nowego, wówczas bowiem ludzie motywują siebie nawzajem. Pamiętaj też, że rankiem przejawiamy nasilniejszą wolę, a wieczorem bardzo słabnie. Przygotuj się na to mając na podorędziu coś, co skutecznie odwraca uwagę od kontynuacji złych nawyków.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy