Strona głównaStyl życiaZa nękanie lokatorów do więzienia. Koniec "czyścicieli kamienic"

Za nękanie lokatorów do więzienia. Koniec "czyścicieli kamienic"

Koniec nękania lokatorów, głównie starszych osób, przez tzw. "czyścicieli kamienic". Dziś weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, Prawa budowlanego i Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Za utrudnianie korzystania z lokalu "czyścicielom" bęzie grozić nawet 3 lata więzienia, a za pozorne remonty kara finansowa.
Za nękanie lokatorów do więzienia. Koniec "czyścicieli kamienic" [© Gina Sanders - Fotolia.com] Niektórzy właściciele nieruchomości, dążąc do przejęcia mieszkań, utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych mieszkań, najczęściej poprzez wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, dewastowanie budynku, zanieczyszczania oraz niszczenia jego części wspólnych np. poprzez usuwanie drzwi i okien. Dość często działania takie powierzają tzw. "", czyli osobom (lub firmom) wykonującym pozorne "prace" budowlane czy utrudniającym korzystanie z mieszkań. Dość często ofiarami takiego procederu padają osoby starsze, mniej samodzielne czy przewlekle chore.

Więzienie za utrudnianie korzystania z mieszkania

Nowelizacja określa, że karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega osoba, która w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc (fizyczną lub innego rodzaju) uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego . Przestępstwo takie będzie ścigane na wniosek pokrzywdzonego. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek, postepowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu.

Za pozorne remonty kara pieniężna


Wchodząca dziś w życie umożliwia lokatorom podejmowanie działań w przypadku niewłaściwego postepowania właścicieli lokali. Budynek mieszkalny poddany zostanie obowiązkowej kontroli, jeżeli osoby zamieszkujące lokal mieszkalny zgłoszą dokonanie nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń. Zgodnie z generalną zasadą prawa budowlanego – obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Kontrola taka będzie przeprowadzana w ciągu 3 dni od zgłoszenia. W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, nadzór budowlany nakaże usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń lub przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja taka podlega natychmiastowemu wykonaniu i będzie mogła być ogłoszona ustnie.

Osoba, która nie zastosuje się do decyzji będzie mgła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2 tysięcy złotych.

Zapis taki to reakcja na praktykę celowego odcinania lokali mieszkalnych od wody i ogrzewania pod pozorem awarii lub przeciągających się pseudoremontów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:57:12, 12-01-2016 ~gość: 46.170.203.xxx

    Czyli właściciel lokalu ma mniejsze prawa niz lokator ? Przepis nie mowi o osobach starszych więc tyczy sie wszystkich. Wynajmiesz komuś lokal, en ktoś przestanie płacić i nie możesz rozwiązać umowy i go wyrzucić ? Skandal
  • 03:41:51, 13-01-2016 cwieta

    lokatorzy są w niebezpieczeństwie chociaż nowi ,
    całe szczęście że starzy już nie żyją

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy