Strona głównaStyl życiaZaczyna się Adwent

Zaczyna się Adwent

Historycznie Adwent ma korzenie hiszpańskie - pierwszą o nim wzmiankę napotykamy w jednym z dekretów Synodu w Saragossie. Było to w roku 380. Samo słowo oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". Dziś przypada pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia.
Zaczyna się Adwent Adwent, w przeciwieństwie do Wielkiego Postu nie ma charakteru wyłącznie pokutnego, przynajmniej w kościołach zachodnich. To czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Ma też dodatkowe znaczenie - przypomina o powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa przy końcu czasów.

Okres Adwentu nie zawsze trwa tyle samo. Musi bowiem obejmować cztery kolejne niedziele przed świętami . Początkowo czas trwania tego okresu był bardzo zróżnicowany - od dwóch tygodni aż do 40 dni (na wzór Wielkiego Postu). Dopiero Grzegorz Wielki ustalił ten czas na cztery niedziele (na pamiątkę biblijnych 4000 lat oczekiwania na Mesjasza).

Dla chrześcijan to okres skupienia na sprawach duchowych i przede wszystkim przypomnienie, że Bóg wcielił się w ludzkie ciało by odkupić ludzi. Adwentowe nabożeństwa (roraty), modlitwy i czytania biblijne są ukierunkowane właśnie na oczekiwanie i tęsknotę. "Niebiosa rosę ześlijcie z góry, sprawiedliwego ześlijcie chmury" - to słowa jednej z najbardziej znanych adwentowych pieśni.

Ogromną rolę w odgrywa światło. Świece roratnie, świeczniki i wieńce adwentowe mają rozjaśniać mrok najdłuższych w roku nocy i wskazywać Tego, który jest światłością świata - Jezusa Chrystusa. W Polsce jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym "adwentowym światłem" były świece w lampionach które dzieci niosły na roraty. Teraz coraz częściej w naszych oknach pojawiają się skandynawskie świeczniki adwentowe, zaś na stołach - wywodzące się z protestanckich Niemiec - adwentowe świeczniki.

Obecnie Adwent "miesza się" z wieloma świątecznymi akcentami obecnymi w przestrzeni publicznej, mediach czy placówkach handlowych. To właśnie początek tego okresu jest sygnałem do najbardziej intensywnych działań markentingowych związanych z nadchodzącymi świętami. A jest o co walczyć - w niektórych branżach właśnie na grudniowe tygodnie przypada niemal połowa obrotów. Dlatego - mimo że od pierwszej wigilijnej Gwiazdki dzieli nas kilka tygodni - jesteśmy cały czas bombardowani przekazem mówiącym, ze "święta tuż tuż" i że do ich szczęśliwego spędzenia niezbędne jest bardzo wiele przedmiotów oraz zakupów i prezentów.

Nic dziwnego, że w wielu kościołach z roku na rok coraz silniej podkreśla się duchowy charakter tego czasu przygotowania, tak by wierni nie stracili z oczu celu przedświątecznej krzątaniny.

Kolejnym "stałym elementem" adwentowych tygodni są akcje charytatywnem organizowane przez Kościoły, organizacje pozarządowe czy firmy i instytucje. Warto tu wspomnieć o takich akcjach jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, charytatywne kartki przygotowane przez wiele organizacji, Szlachetna Paczka, zbiórki prowadzone przez Banki Żywności czy Świąteczny Stół Pajacyka. Nie brakuje też akcji lokalnych, a każdy może też indywidualnie znaleźć osoby, którym nalezy pomóc - i to niekoniecznie tylko materialnie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy