Strona głównaStyl życiaZadbaj zimą o swoją pościel

Zadbaj zimą o swoją pościel

W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Jak zadbać o czystość pościeli zimą?
Zadbaj zimą o swoją pościel [Fot. demphoto - Fotolia.com] Świeża i pachnąca daje nam gwarancję komfortowego i zdrowego snu. Jednak wzrost temperatury zimą w naszych mieszkaniach oraz brak wietrzenia pomieszczeń, powoduje pojawienie się znacznie większej ilości alergenów niż latem. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, których pozbywa się nasza skóra. Martwy naskórek, pot i sebum wydzielane przez nasze ciało są idealną pożywką dla .

Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18 do 21 stopni Celsjusza a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70 do 80%. Najczęściej można je znaleźć na dywanach, zasłonach, pluszowych zabawkach, a także w pościeli. Co ciekawe, roztocze kurzu domowego uczula częściej niż wiosenne i letnie pyłki kwitnących roślin.

Nie one same są dla nas zagrożeniem, ale ich odchody. Zawierają one groźne alergeny, które unosząc się w powietrzu są przez nas wdychane i mogą prowadzić do kataru czy astmy, a także bólów głowy.

W 2016 roku TNS Polska przeprowadziło badania, których celem było sprawdzenie częstotliwości wymienianych ręczników i pościeli na czyste. Jak się okazało, dla większości badanych Polaków ważne jest utrzymanie komfortowego środowiska snu, gdyż ponad 80% z nich na czystą co najmniej raz w miesiącu.

Częstotliwość wymiany pościeli to problem, często bagatelizowany. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt rzadka zmiana pościeli może być przyczyną astmy, egzemy czy powodować katar. W naszych kołdrach i poduszkach żyją miliony niewidocznych gołym okiem pajęczaków, których odchody mają silne działanie alergizujące, na które szczególnie narażeni są alergicy.

Pranie poszewki powinno odbywać się średnio raz na tydzień. W przypadku astmatyków i alergików nawet co drugi dzień. Odpowiednią temperaturą do prania brudnej poszewki będzie 60 stopni Celsjusza. Jeżeli nasze pranie nastawiamy na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą w eliminowaniu roztoczy. Jednak regularna wymiana poszewki to nie wszystko. Dla wyeliminowania drobnoustrojów powinnyśmy pamiętać również o praniu poduszki i kołdry, co powinnyśmy robić co 3-4 miesiące.

Temperatura prania całej pościeli powinna być zweryfikowana zgodnie z zaleceniem producenta, dlatego przy zakupie zarówno poszewki, jak i kołdry i poduszki, warto zadbać o to, aby była ona wysokiej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. W przypadku kołder Wendre, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę można prać w domowej pralce automatycznej, w zależności od modelu, w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości, jak roztocze kurzu domowego.

Zimowe mrozy potrafią być uciążliwe. Na szczęście kiedy temperatura spada poniżej zera, możemy zrobić coś pożytecznego dla naszego zdrowia. Warto skorzystać z mrozów i wywietrzyć pościel, aby wypędzić z łóżka niechcianych gości. Jeżeli zrobimy to w temperaturze poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza nie tylko odświeżymy pościel, ale również pozbędziemy się mikroskopijnej wielkości pajęczaków. Pamiętajmy też o tym, aby nie ścielić łóżka bezpośrednio po przebudzeniu.

Zimą, kiedy temperatura w naszych domach jest znacznie wyższa niż latem, po przebudzeniu, nie powinnyśmy od razu ścielić łóżka. Po nocy, pozostawmy pościel luźno rozłożoną na łóżku i otwórzmy na oścież okno na minimum 30 minut. Dzięki tej prostej czynności nasza pościel odzyska świeżość.

Za zdrowy i spokojny sen odpowiada również to pod czym i na czym śpimy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład tekstyliów codziennego użytku. Jednym z kluczowych czynników komfortowego, zimowego snu jest odpowiednia przepuszczalność powietrza, na którą wpływa zarówno jakość poszycia jak i wypełnienie pościeli. Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów ze swojej pościeli, warto spać pod pościelą antybakteryjną.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy