Strona głównaStyl życiaZaginięcia seniorów - czy można uniknąć dramatu?

Zaginięcia seniorów - czy można uniknąć dramatu?

Zaginięcia to bardzo poważny problem społeczny. W 2007 roku w Polsce zaginęło ponad 15,5 tysiąca osób, z czego około 20 procent stanowili seniorzy. Z doświadczeń ITAKI, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, wynika że starsi ludzie znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zaginięcia ze względu na związane z wiekiem choroby, takie jak: zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją lub zaburzenia orientacji. Tego typu sprawy w ITACE uzyskują status priorytetowy i są traktowane jako nadzwyczaj ważne i pilne.
Główną przyczyną zaginięć seniorów są kłopoty z pamięcią i zdrowiem.

Mieszkając z osobą starszą, która dodatkowo ma kłopoty z pamięcią należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą zapobiec zaginięciu lub pomóc w odnalezieniu, jeśli już do niego dojdzie:
- na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego należy wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu;
- jeżeli nasz bliski przyjmuje leki należy dopilnować, aby robił to regularnie i zawsze miał je przy sobie;
- na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje;
- jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny;
- na liście kontaktów telefonu komórkowego osoby starszej warto wpisać numer ICE (Jest to telefon, pod który będą dzwonić ratownicy w razie wypadku. Należy wybrać numer osoby z najbliższej rodziny, najlepiej osoby mającej prawo jazdy i samochód, która mogłaby szybko dostać się na miejsce wypadku);
- warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby;
- jeśli starsza osoba mieszka sama należy minimum raz dziennie nawiązać z nią kontakt oraz poprosić sąsiadów, aby mieli na uwadze czy z naszym bliskim nie dzieje się nic złego;
- warto znać ulubione miejsca seniora np. park, gdzie chadzał na spacery lub kawiarnię, która kiedyś chętnie odwiedzał, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.

W przypadku zerwanego kontaktu z starszą osobą (jeśli jej telefon nie odpowiada, jeśli nikt z rodziny i przyjaciół nie wie co się stało) lub jeśli osoba starsza nie wróciła do domu i nie wiadomo gdzie przebywa istnieją podstawy aby uznać ją za osobę zaginioną.

W takiej sytuacji należy:
1. Bezzwłocznie zgłosić zaginiecie na policji oraz dostarczyć policji możliwie jak najbardziej aktualne zdjęcie osoby zaginionej.
2. Zgłosić zaginięcie do ITAKI Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przez wypełnienie zgłoszenia on-line dostępnego na stronie www.zaginieni.pl lub telefonicznie pod całodobowo czynnym numerem 0 801 24 70 70 (dla abonentów Telekomunikacji Polskiej połączenie płatne tylko za jedne impuls niezależnie od długości rozmowy) lub pod numerem 0 22 654 70 70.
3. Zatelefonować do najbliższych szpitali pytając o imię i nazwisko bliskiej osoby oraz o osobę NN (bliski mógł zgubić dokumenty i inne rzeczy umożliwiające identyfikację, zapomnieć swoich danych lub trafić do szpitala nieprzytomny). Baza szpitali z całej polski znajduje się na stronie ITAKI
4. Dokładnie przeszukać okolicę. Prześledzić krok po kroku trasę, którą miał przebyć zaginiony. Pokazać jego zdjęcie osobom, które mieszkają lub pracują w pobliżu.
5. Wydrukować plakat ze zdjęciem zaginionego ze strony ITAKI i rozkleić go w możliwie jak największej ilości miejsce, ze szczególnym uwzględnieniem punktów takich jak: dworzec, poczta, sklep, bankomat, przystanek autobusowy, postój taksówek, przychodnia zdrowia itp.
6. Wysłać plakat ze zdjęciem zaginionego do noclegowni, jadłodajni i innych placówek pomocy społecznej. Ich baza znajduje się na stronie ITAKI.
7. Skontaktować się z dalszą rodziną i przyjaciółmi osoby zaginionej. Odwiedzić miejsce, z którego pochodzi. Rozdać plakaty wszystkim znajomym i poprosić o powielenie ich i dalsze rozprowadzenie.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy