Strona głównaStyl życiaZakupoholizm - nowa skala pomaga określić poziom uzależnienia

Zakupoholizm - nowa skala pomaga określić poziom uzależnienia

Grupa ekspertów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bergen opracowała nową metodę pomiaru uzależnienia od zakupów: skalę uzależnienia od zakupów Bergen (The Bergen Shopping Addiction Scale).
Zakupoholizm - nowa skala pomaga określić poziom uzależnienia [fot. Sabine van Erp from Pixabay]

Kiedy zakupy stają się uzależnieniem

- Nowoczesne technologie sprawiły, że zakupy są niezwykle łatwe i wygodne, więc droga do nadmiernych sprawunków została skrócona - zwłaszcza w połączeniu z czynnikami społeczno-kulturowymi, takimi jak media społecznościowe, karty kredytowe i zaawansowany marketing - mówi psycholog Cecilie Schou Andreassena.

Uzależnienie częściej dotyczy kobiet

Jak uważa dr Andreassen, istnieją pewne wyraźne tendencje co do tego, u których ludzi rozwija się .
- Kupowanie, które wskazuje na uzależnienie, pojawia się częściej w niektórych grupach demograficznych. Dominuje u kobiet i zazwyczaj rozwija się w późnym okresie dojrzewania i w czasie wkraczania w dorosłość, i wydaje się, że słabnie wraz z wiekiem - mówi dr Andreassen.

- Nasze badania wskazują, że ludzie, których cechuje wysoka ekstrawersja i neurotyczność, są bardziej narażeni na uzależnienie od zakupów. Ekstrawertycy, zwykle szukający wrażeń towarzyskich, mogą wykorzystywać zakupy do wyrażania swojej indywidualności lub poprawiania statusu społecznego oraz atrakcyjności. Neurotyczni ludzi są niespokojni i mają objawy depresji, mogą więc wykorzystywać zakupy jako sposób na zmniejszenie negatywnych odczuć - wskazuje dr Andreassen.

Ludzie odczuwający lęk najbardziej zagrożeni

Osoby sumienne, ugodowe, lubiące intelektualne bodźce są mniej narażone na uzależnienie od zakupów. Zazwyczaj cechuje je dobra samokontrola i unikają konfliktów, które mogą sprzyjać nieracjonalnym zakupom.
Odkryliśmy, że uzależnienie od zakupów wiąże się z objawami , i niską samooceną, a zakupy mogą działać jako mechanizm ucieczki od nieprzyjemnych uczuć lub od zdrowszego, ale trudnego radzenia sobie z nimi - choć uzależnienie od zakupów może też prowadzić do takich objawów - wyjaśnia dr Andreassen.

Siedem znaków ostrzegawczych

Objawy uzależnienia od zakupów są ściśle związane z symptomami narkomanii, i innych uzależnień.

Bergen Shopping Addiction Scale obejmuje siedem kryteriów identyfikacji uzależnienia od zakupów; wszystkie pytania są punktowane w następującej skali: (0) Całkowicie się nie zgadzam, (1) Nie zgadzam się, (2) Nie mam zdania, (3) Zgadzam się i (4) Całkowicie się zgadzam.
  1. Cały czas myślisz o zakupach/kupowaniu rzeczy.
  2. Robisz zakupy, aby zmienić swój nastrój.
  3. Kupujesz tak dużo, że negatywnie wpływa to na Twoje codzienne obowiązki (np. szkoła i praca).
  4. Czujesz, że musisz kupować coraz więcej, aby uzyskać taką samą satysfakcję jak wcześniej.
  5. Zdecydowałeś się kupować mniej, ale nie byłeś w stanie tego zrobić.
  6. Czujesz się źle, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz kupować.
  7. Robisz zakupy tak często, że pogarsza to Twoje samopoczucie.

Badanie dr Andreassen pokazuje, że odpowiedzi „zgadzam się" lub „całkowicie się zgadzam" na co najmniej cztery z siedmiu punktów może sugerować, że jesteś uzależniony od zakupów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć