Strona głównaStyl życiaZakupoholizm - w świątecznym czasie zaburzenie szczególnie daje o sobie znać

Zakupoholizm - w świątecznym czasie zaburzenie szczególnie daje o sobie znać

Przed Świętami trzeba kupować, bo to przecież specjalny czas i każdy chce, by był wyjątkowy, po Bożym Narodzeniu z kolei ruszają wyprzedaże i stanowią „okazje", z których trudno zrezygnować. W ten sposób mamy ponaddwutygodniowy sezon zakupowy, w którym niemal każdy wydaje za dużo, szczególnie zaś narażeni na rozwój objawów są zakupoholicy. Teraz symptomy szczególnie się rozwijają, ponieważ coraz częściej kupujemy też online.
Zakupoholizm - w świątecznym czasie zaburzenie szczególnie daje o sobie znać [fot. Karolina Grabowska z Pixabay]
Zaburzenie polegające na niekontrolowanym kupowaniu („buying-shopping disorder", BSD) sprawia, że bardzo trudno jest zrezygnować z nabycia rozmaitych produktów podczas przemierzania galerii handlowych. Możliwość robienia zakupów przez Internet dodatkowo ułatwia rozwój symptomów.

Według psychologów z Medizinische Hochschule w Hannoverze, z zmaga się około 5 proc. ludzi na całym świecie. W ostatnich dekadach rozwój tego zaburzenia uległ pewnej modyfikacji - częściowo przeniosło się do sieci.

Uczeni monitorowali nawyki zakupowe online 122 pacjentów, u których zdiagnozowano BSD. Uczestnicy wypełnili kilka kwestionariuszy diagnostycznych, w tym oceniano u nich poziom objawów depresji i lęku. Jak się okazało, u jednej trzeciej badanych zaburzenie „przeniosło się" do Internetu. W przypadku tych osób odnotowano szczególnie podwyższone symptomy i .

Autorzy wyjaśniają, że niektórzy pacjenci z BSD wolą kupować bezpośrednio, ponieważ jest to bardziej złożone doświadczenie, daje się dotknąć towaru, adekwatnie ocenić jego kolor, etc. Inni jednak coraz częściej wybierają Internet ze względu na szybkie uzyskanie przyjemności z kupowania, ponieważ cały proces przebiega relatywnie krótko i sprawnie. Co więcej, łatwiej jest ukryć to przed innymi.

Według badaczy zakupy online dają nowe możliwosci rozwoju i postępowanie terapeutyczne powinno to uwzględnić.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy