Strona głównaStyl życiaZakupy bezcłowe: na co zwrócić uwagę, a czego unikać?

Zakupy bezcłowe: na co zwrócić uwagę, a czego unikać?

Od otwarcia pierwszego sklepu wolnocłowego na lotnisku Shannon w 1947 r., podróżni liczą na to, że przed każdym lotem będą mieć możliwość zakupu lokalnej czekolady lub nieopodatkowanych papierosów czy alkoholi. Według raportu Duty Free World Council (DFWC), Europejczycy stanowią 31% wszystkich klientów stref bezcłowych na całym świecie. Jednak nie wszystkie oferty to prawdziwa okazja.
Zakupy bezcłowe: na co zwrócić uwagę, a czego unikać? [Fot. Einstock - Fotolia.com] Sprzedaż bezcłowa oznacza, że detalista sprzedaje towary, które są zwolnione z wybranych podatków lokalnych lub krajowych i z tego względu może zaoferować ceny niższe niż na rynku. Jednakże, od 1999 r. pasażerowie lotów wewnątrzunijnych nie mogą już korzystać z cen wolnych od podatku, a podróżujący poza UE są jedynymi, którzy mogą nadal cieszyć się z dużych zniżek.

Zasada ta była ostatnio wielokrotnie cytowana przez grupy pro-Brexitowe, ponieważ po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, Brytyjczycy będą mogli świętować powrót do zakupów bezcłowych. Z drugiej strony to także dobra wiadomość dla podróżujących z UE, ponieważ trzygodzinne z lub do Londynu może wkrótce zapewnić pasażerom: odszkodowanie w wysokości do 600 euro i więcej czasu na szukanie wyjątkowych ofert cenowych na lotnisku.

Jeśli chodzi o polowania na wyjątkowe okazje cenowe, to na półkach sklepów wolnocłowych znajdują się produkty, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Według Irish Times, oszczędności na popularnych dostępnych w strefach bezcłowych mogą wahać się od 50% do 78%. Z kolei większość wysokiej klasy trunków będzie oferowanych w tej samej cenie, co w lokalnym sklepie. Palacze mogą zaoszczędzić do 50% na tytoniu, zaś kosmetyki takie jak perfumy są na lotnisku tańsze niekiedy nawet o 80%.

Cena nie jest jednak jedyną zaletą zakupów w strefach bezcłowych. Według sprawozdania DFWC mniej niż jedna trzecia podróżnych na świecie jest zdania, że sklepy wolnocłowe oferują ekskluzywne i unikalne towary. W rzeczywistości jest to faktycznie jedyne miejsce, w którym sprzedaje się duże flakony , litrowe butelki alkoholu, kosmetyki podróżne czy najrzadsze gatunki alkoholi na świecie.

Podczas gdy zakupy alkoholu, kosmetyków i tytoniu na lotnisku to gwarancja udanej transakcji, istnieje jedna kategoria produktów, których warto unikać – są to pamiątki. Mając świadomość, że lotnisko jest ostatnim miejscem, w którym turyści mogą je kupić, sklepy podnoszą ceny za koszulki, pocztówki, magnesy i inne przedmioty. Odkładanie zakupów pamiątek na ostatnią minutę może więc nie być dobrym pomysłem.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy