Strona głównaStyl życiaZakupy czy podróże - co daje większą satysfakcję

Zakupy czy podróże - co daje większą satysfakcję

Co daje nam zadowolenie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ludzie znacznie się od siebie różnią i odmienne rzeczy sprawiają im przyjemność. W dużej mierze nasze nastawienie odpowiada za odczuwanie radości w związku z doświadczeniami lub nabywaniem przedmiotów, ale przewagę okazują się mieć pierwsze z wymienionych
Zakupy czy podróże - co daje większą satysfakcję [Fot. punghi - Fotolia.com] Jak wynika z badań, można ocenić, ile daje np. koncert, ciekawa wycieczka, czy też nowa bluzka. Właściwie dużo zależy od tego, czy jesteśmy materialistami. Jednakże to nowe doświadczenia wywołują .

Niektórzy chcą wydać pieniądze na podróże, inni z kolei nie potrafią odmówić sobie pary nowych butów. Radość jest jednak obiektywnie wyższa w związku z nabywaniem doświadczeń, a nie rzeczy materialnych, mówią badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Niemniej, istnieje pewne „ale" - jeśli coś w zdobywaniu kolejnych doświadczeń pójdzie źle, odczujemy to znacznie mocniej niż gdy dokonamy nieudanego . Wynika to prawdopodobnie z tego, że intensywność emocjonalna spada znacznie szybciej po poniesieniu kosztów materialnych niż tych związanych z doświadczeniami, wyjaśniają autorzy badań.

Ludzie powinni ostrożniej rozważać wybór odnośnie do zyskiwania nowych doświadczeń, ponieważ zła decyzja może uczynić ich bardzo nieszczęśliwymi. Zakupy rzeczy materialnych tymczasem, choć ryzykowne, mogą potencjalnie mniej szkodzić naszemu , podsumowują uczeni.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Consumer Research.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X