Strona głównaStyl życiaZamartwianie się jest czasem potrzebne

Zamartwianie się jest czasem potrzebne

Wielu ludzi ma tendencję do częstego zmaartwiania się, co osłabia jakość ich życia, zazwyczaj więc raczej radzi się, jak ograniczyć myślenie o kłopotach. Okazuje się jednak, że i zamartwianie się może mieć dobre efekty. Zobacz, jakie.
Zamartwianie się jest czasem potrzebne  [© Luis Echeverri Urrea - Fotolia.com] Zamartwiać się trzeba umieć. Nadmiar nieprzyjemnych myśli prowadzi do wyczerpania, zniechęcenia i objawów depresji, ale „dawkowanie" refleksji nad kłopotami daje dobre skutki - pozwala łatwiej rozwiązywać problemy i efektywniej unikać nieprzyjemnych sytuacji.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli, że umiarkowane poziomy niepokoju mogą odgrywać pozytywną rolę, bo skłaniają ludzi do większego zaangażowania się w rozwiązanie problemów i wzmacniają zdolność do przewidywania trudnych sytuacji. Nie wszystkie rodzaje obawy są bezużyteczne, a nawet destrukcyjne, pewne „dawki" zamartwiania się oznaczają większą motywację i stanowią emocjonalny filtr, wyjaśniają uczeni.

W ramach badań przedstawiono grupie kobiet poziom ich ryzyka zachorowania na raka. Okazało się, że panie o umiarkowanym poziomie troski w związku z niebezpieczeństwem zachorowania na , częściej przeprowadzały palpacyjne autobadanie piersi, regularnie poddawały się i zainteresowały się testami dotyczącymi zdrowia piersi.

Pewien poziom zmartwienia - jak oceniają autorzy - wywołał wzrost motywacji do działań profilaktycznych i zwiększył poczucie odpowiedzialności u uczestniczek. Najefektywniejsza zmiana w zachowaniu odnotowana została u umiarkowanie zamartwiających się pań, zarówno brak troski, jak i silne strapienie nie prowadziły do produktywnych działań.

Nawet w sytuacji, gdy wysiłki uniknięcia niepożądanego zdarzenia są bezużyteczne, może motywować do opracowania reakcji na złe wieści. O tyle więc w takim przypadku „opłaca się" martwić, o ile prowadzi to np. do aktywnego tworzenia „planu B", uważają uczeni.

O badaniach można przeczytać w magazynie Social and Personality Psychology Compass.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X