Strona głównaStyl życiaZamartwianie się jest czasem potrzebne

Zamartwianie się jest czasem potrzebne

Wielu ludzi ma tendencję do częstego zmaartwiania się, co osłabia jakość ich życia, zazwyczaj więc raczej radzi się, jak ograniczyć myślenie o kłopotach. Okazuje się jednak, że i zamartwianie się może mieć dobre efekty. Zobacz, jakie.
Zamartwianie się jest czasem potrzebne  [© Luis Echeverri Urrea - Fotolia.com] Zamartwiać się trzeba umieć. Nadmiar nieprzyjemnych myśli prowadzi do wyczerpania, zniechęcenia i objawów depresji, ale „dawkowanie" refleksji nad kłopotami daje dobre skutki - pozwala łatwiej rozwiązywać problemy i efektywniej unikać nieprzyjemnych sytuacji.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli, że umiarkowane poziomy niepokoju mogą odgrywać pozytywną rolę, bo skłaniają ludzi do większego zaangażowania się w rozwiązanie problemów i wzmacniają zdolność do przewidywania trudnych sytuacji. Nie wszystkie rodzaje obawy są bezużyteczne, a nawet destrukcyjne, pewne „dawki" zamartwiania się oznaczają większą motywację i stanowią emocjonalny filtr, wyjaśniają uczeni.

W ramach badań przedstawiono grupie kobiet poziom ich ryzyka zachorowania na raka. Okazało się, że panie o umiarkowanym poziomie troski w związku z niebezpieczeństwem zachorowania na , częściej przeprowadzały palpacyjne autobadanie piersi, regularnie poddawały się i zainteresowały się testami dotyczącymi zdrowia piersi.

Pewien poziom zmartwienia - jak oceniają autorzy - wywołał wzrost motywacji do działań profilaktycznych i zwiększył poczucie odpowiedzialności u uczestniczek. Najefektywniejsza zmiana w zachowaniu odnotowana została u umiarkowanie zamartwiających się pań, zarówno brak troski, jak i silne strapienie nie prowadziły do produktywnych działań.

Nawet w sytuacji, gdy wysiłki uniknięcia niepożądanego zdarzenia są bezużyteczne, może motywować do opracowania reakcji na złe wieści. O tyle więc w takim przypadku „opłaca się" martwić, o ile prowadzi to np. do aktywnego tworzenia „planu B", uważają uczeni.

O badaniach można przeczytać w magazynie Social and Personality Psychology Compass.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy