Strona głównaStyl życiaZamartwianie się wpędzi cię do grobu. Popracuj nad emocjami

Zamartwianie się wpędzi cię do grobu. Popracuj nad emocjami

Jeśli chodzi o opis osobowości, tzw. „Wielka Piątka" obejmuje: ekstrawersję, ugodowość, sumienność, stabilność emocjonalna i otwartość na doświadczenie. Każde z tych szerokich określeń można podzielić na mniejsze, ale ogólnie rzecz biorąc, taksonomia ta wydaje się uwzględniać większość aspektów składających się na osobowość. Okazuje się, że niektóre z cech pomagają żyć w zdrowiu, podczas gdy inne wręcz odwrotnie.
Zamartwianie się wpędzi cię do grobu. Popracuj nad emocjami
Co zatem sprawia, że osobowość jest zdrowa? Psychologowie postawili to pytanie i ustalili, że co najmniej dwie z tych pięciu cech wydają się być bezpośrednio związane z dobrym samopoczuciem fizycznym i długowiecznością: stabilność emocjonalna i sumienność. Co więcej, dobre samopoczucie ma związek ze zmianami tych aspektów charakteru w czasie.

Weźmy pod uwagę stabilność emocjonalną. Albo raczej spójrzmy na jej przeciwieństwo, które psycholodzy nazywają neurotyzmem. Neurotyzm to tendencja do podłamywania się i . Osoby z nasileniem tej cechy nie radzą sobie dobrze ze , często są niespokojne i ulegają różnym nastrojom. Taka negatywność z kolei została powiązana ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci w wielu badaniach, ale teraz psycholodzy z Purdue University chcieli sprawdzić, czy ta cecha jest niezmienialna, czy też można ją zmodyfikować i zapewnić sobie lepsze zdrowie i większe szanse na dłuższe życie.

Psychologowie stosowali standardową miarę neurotyczności, monitorując ponad 1600 mężczyzn przez 12 lat. Rejestrowano nie tylko poziom na początku, ale także to, czy z czasem ta cecha się nasilała, czy słabła. Określano też ryzyko śmierci u uczestników w ciągu 18 lat. Okazało się, że ci, u których neurotyzm się wzmagał, byli bardziej narażeni na przedwczesną śmierć. Innymi słowy, ci mężczyźni nie starzeli się zdrowo. Stawali się coraz bardziej , lub niespokojni, to zaś przekładało się na wyższe ryzyko śmierci, głównie z powodu i chorób serca.

Dobrą wiadomością jest jednak ta, że neurotyczni mężczyźni, którzy zdołali się uspokoić z czasem i zmienić podejście swoich doświadczeń, mieli wskaźniki przeżycia podobne do tych cechujących mężczyzn stabilnych emocjonalnie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy