Strona głównaStyl życiaZanieczyszczenia powietrza to śmiertelna „pandemia”. Skraca nam życie o 3 lata

Zanieczyszczenia powietrza to śmiertelna „pandemia”. Skraca nam życie o 3 lata

Zanieczyszczenia powietrza stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Według uczonych, żyjemy średnio o prawie trzy lata krócej z powodu różnych zanieczyszczeń powietrza
Zanieczyszczenia powietrza to śmiertelna „pandemia”. Skraca nam życie o 3 lata [fot. collage Senior.pl / Canva]
Jak wynika z badań opublikowanych właśnie w magazynie Cardiovascular Research, zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za skrócenie życia ludzi na całym świecie w skali znacznie większej niż: wojny i inne formy przemocy, choroby pasożytnicze i choroby takie jak , AIDS oraz .

Autorzy badań z Max Planck Institute for Chemistry oraz Department of Cardiology of the University Medical Centre Mainz sugerują, że świat stoi w obliczu „pandemii" zanieczyszczenia powietrza.

Stosując nową metodę oceny wpływu różnych źródeł zanieczyszczenia powietrza na śmiertelność, naukowcy oszacowali, że globalne zanieczyszczenie powietrza doprowadziło do dodatkowych 8,8 milionów w 2015 roku. Oznacza to średnie skrócenie oczekiwanej długości życia o prawie trzy lata u ludzi na całym świecie.

Dla porównania palenie papierosów skraca oczekiwaną długość życia średnio o 2,2 lat (7,2 milionów zgonów), AIDS o 0,7 roku (1 milion zgonów), choroby takie jak malaria, przenoszone przez pasożyty lub owady o 0,6 roku (600 tysięcy zgonów), a wszystkie formy przemocy (w tym zgony w wojnach) o 0,3 roku (530 tysięcy zgonów).

Naukowcy przeanalizowali wpływ zanieczyszczenia powietrza na sześć rodzajów chorób: infekcje dolnych dróg oddechowych, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc, , choroby naczyń mózgowych i inne choroby niezakaźne, które obejmują m. in. oraz . Odkryli, że choroby sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne za największą odsetek przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza: 43 proc. skrócenia średniej długości życia na całym świecie.

Odkryli też, że zanieczyszczenie powietrza ma szczególnie silny wpływ na skrócenie życia osób starszych. Na całym świecie około 75 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza dotyczyło osób w wieku powyżej 60 lat.

„Ponieważ ogólny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie publiczne jest znacznie większy niż się spodziewano i jest zjawiskiem ogólnoświatowym, uważamy, że nasze wyniki wskazują na pandemię zanieczyszczenia powietrza", mówi prof. Thomas Münzel, współautor badań.

"W tym artykule rozróżniliśmy możliwe do uniknięcia zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez człowieka i zanieczyszczenie ze źródeł naturalnych, takich jak pył pustynny i pożary, których nie da się uniknąć. Pokazujemy, że około dwie trzecie przedwczesnych zgonów można przypisać zanieczyszczeniu powietrza spowodowanemu przez człowieka, głównie z powodu używania paliw kopalnych (...) Pięciu i pół miliona zgonów na całym świecie rocznie można by potencjalnie uniknąć", wskazuje prof. Münzel.

„Istotne jest, aby decydenci i społeczność medyczna zdali sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenia powietrza stanowią ważny czynnik ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Powinien on zostać uwzględniony jako taki w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących zapobiegania ostrym i przewlekłym chorobom serca i niewydolności serca, wraz z paleniem papierosów, cukrzycą, nadciśnieniem i cholesterolem", dodaje prof. Münzel.

Ograniczenia przedstawionego badania mają zwiazek z tym, że szacunki są niepewne, więc siła wpływu zanieczyszczenia powietrza na przedwczesną śmierć może być większa lub mniejsza. Jednakże możliwość taka dotyczy również innych czynników ryzyka zdrowotnego, w tym palenia papierosów. Potrzebne są dalsze badania, aby klarownie zrozumieć mechanizmy dotyczące związku między zanieczyszczeniem powietrza i różnymi chorobami.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy