Strona głównaStyl życiaZaufanie. Słowo obce Polakom

Zaufanie. Słowo obce Polakom

Zaufanie, jakim Polacy darzą ludzi pracujących w różnych dziedzinach i wykonujących różne zawody, jest dość ograniczone, co wynika z raczej przeciętnych, a nierzadko krytycznych ocen uczciwości i rzetelności zawodowej przedstawicieli różnych branż – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Za najbardziej uczciwych i rzetelnych uważamy pielęgniarki, naukowców, informatyków, stomatologów. Nie ufamy urzędnikom, posłom, politykom. Tegoroczne oceny uczciwości i rzetelności zawodowej są najniższe w historii badań CBOS.
Zaufanie. Słowo obce Polakom Spośród dwudziestu czterech zawodów objętych badaniem CBOS tylko dziesięć uzyskało średnie ocen powyżej „3”, co oznacza, że w stosunku do przedstawicieli tych zawodów oceny pozytywne przeważają nad negatywnymi. Zdecydowanie najlepiej oceniane ze względu na uczciwość i rzetelność zawodową profesje to naukowcy, , informatycy, nauczyciele oraz dentyści. Nieco powyżej środka skali lokują się także rzemieślnicy, sprzedawcy w sklepach, lekarze, policjanci oraz kupcy.

W przypadku czterech profesji (dziennikarzy, prywatnych przedsiębiorców, urzędników gminnych i miejskich oraz adwokatów) oceny pozytywne i negatywne mniej więcej się równoważą, co oznacza, że średnia ocen oscyluje wokół środka skali, natomiast w pozostałych przypadkach przeważają oceny negatywne, przy czym tradycyjnie do profesji najgorzej ocenianych pod względem rzetelności i uczciwości zawodowej należą państwowi wysokiego szczebla, posłowie na Sejm oraz politycy.

Częściej negatywnie niż pozytywnie Polacy zapatrują się także na uczciwość i rzetelność zawodową dyrektorów i kierowników firm (przedsiębiorstw), sędziów, osób duchownych, agentów ubezpieczeniowych, bankowców, maklerów giełdowych oraz działaczy związków zawodowych.

Coraz mniej sobie ufamy

W stosunku do badnia z roku 2006 minimalnie poprawiły się opinie o rzetelności i uczciwości zawodowej przedstawicieli jedynie pięciu profesji, przy czym w czterech przypadkach był to wzrost raczej symboliczny (nieistotny statystycznie), natomiast w odniesieniu do pozostałych zawodów obecne oceny są minimalnie gorsze (cztery przypadki) lub znacząco gorsze (trzynaście przypadków).

W stosunku do badnia z roku 2000 wzrosły (w mniejszym lub większym stopniu) oceny rzetelności i uczciwości zawodowej dla dwunastu profesji, a spadły dla dziesięciu, natomiast porównując obecne wyniki z uzyskanymi w roku 1997 można zauważyć poprawę ocen w odniesieniu do dziesięciu profesji, a spadek w stosunku do trzynastu.

Obecne oceny uczciwości i rzetelności dziewięciu zawodów są najgorsze, odkąd CBOS bada tę problematykę. Dotyczy to naukowców, dziennikarzy, maklerów giełdowych, finansistów i bankowców, księży i pozostałych duchownych, agentów ubezpieczeniowych, działaczy , parlamentarzystów oraz polityków, przy czym jedynie w dwóch ostatnich przypadkach obserwowany jest stały trend spadkowy.

Z kolei nieznacznie, ale w miarę systematycznie rosną, osiągając obecnie najwyższe średnie, oceny uczciwości i rzetelności zawodowej stomatologów, lekarzy, sprzedawców w sklepach, rzemieślników wykonujących różne usługi oraz urzędników niższego szczebla.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy