Strona głównaStyl życiaZbierasz grzyby? Sprawdź je w sanepidzie

Zbierasz grzyby? Sprawdź je w sanepidzie

Jesień sprzyja grzybobraniom. Nawet doświadczonemu grzybiarzowi może przytrafić się pomyłka, która może kosztować zdrowie. Jeśli nie mamy pewności, czy zebrane bądź kupione grzyby są jadalne, nie warto ryzykować. Grzyby można zanieść do sprawdzenia do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Zbierasz grzyby? Sprawdź je w sanepidzie [fot. @ Marek Mierzejewski - Fotolia.com] Tam grzyboznawca bezpłatnie sprawdzi nasze zbiory, a potem wyda atest, który jest ważny przez 48 godzin. Podobne zaświadczenie powinny mieć osoby sprzedające na targowisku. Trzeba pytać o certyfikat, inaczej ryzykujemy zatruciem.

- Ok. 90% śmiertelnych spowodowane jest zjedzeniem muchomora sromotnikowego lub innych grzybów zawierających amanitynę - mówi serwisowi infoWire.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ofiarami są często doświadczeni grzybiarze. Do pomyłek dochodzi, ponieważ zbierają oni małe grzybki, a np. muchomor sromotnikowy w postaci niewykształconej jest identyczny jak gąska zielonawa, kania czy gołąbek zielonawy.

Już niewielka dawka trucizny powoduje objawy, które przypominają zatrucie pokarmowe. Po nich następuje na jakiś czas poprawa. Niedługo potem jest już jednak za późno – zostaje uszkodzona i tylko przeszczep może uratować życie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X