Strona głównaStyl życiaZdrowa dieta chroni telomery, czyli zwiększa szanse dłuższe życie

Zdrowa dieta chroni telomery, czyli zwiększa szanse dłuższe życie

Kobiety, które stosują zdrową dietę, mają dłuższe telomery niż ich rówieśniczki - to oznacza zaś, że mogą liczyć na dłuższe życie.
Zdrowa dieta chroni telomery, czyli zwiększa szanse dłuższe życie [Fot. Wolfilser - Fotolia.com]
Panie stosujące dietę bogatą w warzywa i owoce, a dość ubogą w sól, przetworzone mięso i cukier, mają znacznie wyższe szanse na długie życie mówią uczeni z University of Michigan.

W trzyletnich badaniach wzięło udział niemal 5 tysięcy osób w wieku 20-65 lat. Autorzy przeanalizowali diety uczestników i długość telomerów, części chromosomów, które chronią przed uszkodzeniami DNA podczas podziału komórki. znajdują się na końcach chromosomów, które zawierają kompletny kod genetyczny. Działają w taki sam sposób, jak plastikowe skuwki na końcach sznurowadła - wyznaczają końce chromosomów i chronią je przed rozmaitymi procesami, które w innym przypadku spowodowałyby ich stopniowe ścieranie. Starcie telomeru może powodować nieprawidłową zaburzenia funkcji komórek, co ma związek z procesem i rozwojem wielu chorób. Są dobrym wskaźnikiem długowieczności i ryzyka chorób serca, cukrzycy i niektórych form raka.

Okazało się, że kobiety, które stosowały najzdrowszą dietę, miały znacząco dłuższe telomery niż ich rówieśniczki. Według uczonych, sposób odżywiania się bogaty w przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne wspomagaj zachowanie zdrowia komórek i zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych, nie eksploatując tak telomerów. Na pytanie o przyczynę braku takiego związku u mężczyzn, uczeni odpowiadają, że zdrowsza dieta u panów i tak o oznacza zwykle pewne ilości przetworzonego mięsa oraz np. .

Jak podsumowują uczeni, duże ilości w diecie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i białek roślinnych oraz małe dawki cukrów, i mięsa przetworzonego wiążą się dłuższymi telomerami i niższym ryzykiem najpowszechniejszych chorób przewlekłych.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy