Strona głównaStyl życiaZdrowa starość - jakie elementy stylu życia mają na nią wpływ

Zdrowa starość - jakie elementy stylu życia mają na nią wpływ

Co sprawia, że niektórzy cieszą się dobrą formą do późnego wieku? Na to pytanie postanowili poszukać odpowiedzi pracownicy Uniwersytetu Helsińskiego.
Zdrowa starość - jakie elementy stylu życia mają na nią wpływ [fot. pasja1000 from Pixabay]
Czynniki, które odpowiadają za nasze zdrowie w seniorskim wieku, są liczne. Część z nich da się zmodyfikować, inne nie. Warto skoncentrować się jednak na określonych elementach stylu życia, by móc liczyć na zdrową starość, mówią fińscy badacze.

Liczne badania w ciągu ostatnich 80 lat analizowały związek czynników stylu życia z ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorób przewlekłych. Wyniki wskazują, że aktywność fizyczna, waga w normie, unikanie i spożywanie umiarkowanej ilości daje najniższe ryzyko przedwczesnego zgonu i przewlekłej, niezakaźnej choroby, szczególnie . W tym nowym badaniu zamierzano oszacować, w jakim stopniu połączone czynniki stylu życia są powiązane z liczbą wolnych od choroby lat życia.

Uczeni wzięli pod uwagę dane 12 europejskich badań, w których łącznie wzięło udział znacznie ponad sto tysięcy osób. Autorzy chcieli ustalić, jacy uczestnicy cechowali się największą ilością wolnych od choroby lat w okresie między 40-tym i 75-tym rokiem życia. Średni okres obserwacji trwał 12,5 roku, podczas niego uwzględniono rozwój takich schorzeń przewlekłych, jak: nowotwór, choroba wieńcową serca, , , i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jak ustalono, pierwszym czynnikiem stylu życia, który wyróżniał się jako związany z dobrym zdrowiem, był wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 25 (co oznacza wartość prawidłową). Poza tym ludzie, którzy dłużej byli wolni od chorób, odznaczali się co najmniej dwoma z tych trzech czynników stylu życia: nigdy nie palili papierosów, byli aktywni fizycznie i/lub pili jedynie umiarkowane ilości alkoholu.

Równocześnie obliczono, że młodszy wiek uczestników miał związek z niższym zagrożeniem chorobami przewlekłymi, podobnie jak wyższy status ekonomiczno-społeczny.

Autorzy podkreślają, że chociaż ich badanie ma istotne ograniczenia, choćby dlatego, że kwestionariusze w różnych testach były odmienne, to jednak potwierdza ono wagę elementów stylu życia dla uniknięcia lub opóźnienia chorób przewlekłych.

Na podstawie: oraz

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy