Strona głównaStyl życiaZioła - załóż plantację zimą

Zioła - załóż plantację zimą

Domowa plantacja ziół stanowi nie tylko ozdobę i przyprawę znacząco wpływającą na smak potraw, rośliny te wykazują też właściwości zdrowotne i pochłaniają kuchenne zapachy. Jak twierdzą ogrodnicy, zimą można się pokusić o uprawę roślin przyprawowych, najlepiej rosną na kuchennym parapecie.
Zioła - załóż plantację zimą [© thoren90 - Fotolia.com] Świeże zioła dodają potrawom wyjątkowy aromat i oryginalny smak. „Wydzielają też lotne olejki eteryczne, które działają odświeżająco, bakterio- i wirusobójczo, a nawet relaksująco”, wyjaśnia Tadeusz Kurzac, kierownik działu roślin leczniczych w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.

Ogrodnicy radzą, aby przy zakładaniu hodowli skorzystać z gotowych rozsadów, które można nabyć w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie. Wybieramy bądź rośliny jednoroczne: bazylię, majeranek, cząber, koper, kolendrę, rzeżuchę, bądź wieloletnie: rozmaryn, szałwię, melisę, estragon, miętę, lubczyk, tymianek, pietruszkę, czosnek. Najlepiej jest sadzić zioła w grupach, ponieważ – jak twierdzą ogrodnicy - wytwarzają wówczas mikroklimat sprzyjający ich rozwojowi.

Przy tworzeniu hodowli należy nabyć duże doniczki z otworami w dnie. Warto umieścić w nich 2-3 centymetrową warstwę drenażową z grubego żwiru, keramzytu lub potłuczonych, glinianych doniczek. Podłoże dla roślin powinno mieć pH obojętne, bądź lekko zasadowe.

Zimą wegetacja ziół nie jest intensywna, należy je więc podlewać raz na dwa tygodnie w ciągu dnia. Trzeba też pamiętać, że jesienią i wiosną rośliny przyprawowe wymagają zasilenia słabym roztworem nawozu naturalnego raz na dwa lub trzy tygodnie, zimą nie należy nawozić ziół.

Pomieszczenie, w którym stoją rośliny trzeba często wietrzyć, ale nie należy robić przeciągów, ponieważ niekorzystnie wpływają na zioła. Najlepsza temperatura dla opisywanej uprawy to 15-20 stopni. Doniczki z roślinami najlepiej ustawić na oknie od strony południowej lub wschodniej.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:56:00, 07-01-2011 toy_

    Zioła w doniczce Autor: Oliwka Kamińska
    Nic tak nie poprawia smaku potraw jak aromat świeżych ziół. I chociaż czas ich kwitnienia w ogródkach się kończy, możesz go przedłużyć. Jeśli chcesz mieć świeże zioła, gdy zaczną się jesienne chłody, najwyższy czas je posadzić w domu. Wystarczy im zwykła doniczka i odrobina twojego zainteresowania.

    Zielone pęki ziół to wspaniała ozdoba kuchennego okna i świeża, dostępna na wyciągnięcie ręki, moc aromatu i smaku. Ich uprawa w domu wcale nie jest trudna. Wymaga tylko odrobiny czasu i cierpliwości przy ich codziennym podlewaniu, ale czy nie tego samego wymagają od nas kwiaty? Nasiona do wysiewu ziół kupisz w każdym sklepie ogrodniczym lub zielarskim. My przedstawiamy ci ich zalety, wykorzystywane w kuchni i medycynie, a także wymogi ich domowej uprawy. Sama zdecyduj, co chcesz, aby rosło na twoim parapecie w kuchni.

    Jaka doniczka?

    Wybierając pojemnik na zioła, weź pod uwagę koniecznie korzenie roślin, które w nim zasadzisz. Te o krótkich - np. tymianek, bazylia, możesz posadzić w płytkich misach. Inne (melisa, estragon) - w głębszych, o średnicy co najmniej 20 cm.


    Jaka ziemia?

    Zioła nie lubią podmokłej ziemi. Zakładając ogródek na parapecie, zrób w pojemnikach otwory drenażowe, wsyp na dno warstwę żwiru lub tłuczonej ceramiki (to zapobiega zawilgoceniu), a następnie tradycyjną ziemię doniczkową.
    Jak podlewać?

    Hodowane w domu zioła podlewamy codziennie. Gdy jest chłodniej - dwa razy w tygodniu.

    Melisa
    Wykorzystywana była od dawna w medycynie ludowej. Świeże zmiażdżone liście łagodzą ugryzienia owadów. Napar działa uspakajająco i łagodzi bóle głowy.

    W kuchni - nadaje się do białego sosu do ryb i wszystkich potraw wymagających smaku cytrynowego. Idealna do koktajli i deserów, a także jako ozdoba dań.

    Jak uprawiać?

    Melisa lubi miejsca słoneczne. Liście, zerwane przed kwitnieniem mają silniejszy aromat.
    Melisa
    Szczypior
    Znany i powszechnie lubiany szczypior ma już ponad 4 tys. lat. Ułatwia trawienie i lekko przeczyszcza układ pokarmowy. Odstrasza mszyce.

    W kuchni świetny do sałatek, twarożków i zup. Ale należy pamiętać, aby go nie gotować! Doskonały także do ryb, ziemniaków, zimnych sosów i koniecznie - do śledzia.

    Jak uprawiać?

    Dobrze czuje się w słońcu, ale toleruje też niewielki cień. Należy go podlewać tylko wówczas, gdy ma sucho. Po obcięciu kwiatów, zyska lepszy smak.
    Szczypior
    Tymianek
    Rzymscy żołnierze kąpali się w wodzie z tymiankiem, gdyż uważali, że zioło to dodaje męstwa. Dla Greków natomiast było ono synonimem dobrobytu - olejku z tego zioła używali do masażu i kąpieli. Współcześnie właściwości tymianku także są nieocenione. Napar z jego liści poprawia krążenie i zmniejsza kaca. Łagodzi kaszel i ból gardła, a mocny wywar jest środkiem dezynfekującym. Tymianek zaparzony razem z rozmarynem ma działanie przeciwłupieżowe.

    W kuchni - dodaje się go do bulionów, marynat i farszów. Jest doskonałą przyprawą do steków, pieczeni, ziemniaków, zup i sosów pomidorowych. Najlepsze są świeże liście - nowalijki.

    Jak uprawiać?

    Lubi miejsca suche i nasłonecznione. Jest wrażliwy na mróz, dlatego uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Liście zbiera się tuż przed kwitnieniem.

    Rada - tymianek będzie dobrze rósł, jeśli po kwitnieniu przystrzyżesz go nożycami.
    Tymianek
    Bazylia
    Uważano ją za roślinę mającą boską energię. W Indiach składano na nią przysięgę w sądzie, a w Meksyku nosi się ją w kieszeni, aby przyciągnąć pieniądze. My, idąc za przykładem mieszkańców basenu Morza Śródziemnomorskiego, wykorzystujemy ją głównie w kuchni. Zioło to przyspiesza trawienie, a postawione na parapecie w oknie - odstrasza owady.

    W kuchni - świetnie smakuje ze świeżymi pomidorami. Roztarta z oliwą i orzeszkami pinii - staje się składnikiem popularnego sosu pesto. Dodawaj ją do sałatek z ryżem i fasoli, do mozarelli i spaghetti. Jest niezwykle aromatyczna.

    Jak uprawiać?

    Bazylia lubi miejsca jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem i wiatrem. Podlewa się ją tylko w południe. Doskonale rośnie w doniczce.
    Bazylia
    Rozmaryn
    Rozmaryn, czyli po łacinie "róża morska", dawniej uważany był za symbol miłości i dlatego wplatano we wianki młodych panien. Wzmacnia pamięć. Liście dodane do kąpieli - pobudzają krążenie.

    W kuchni - to ważny składnik kruchych mięs. Doskonale pasuje dodany do baraniny i wieprzowiny. Ułatwia trawienie.

    Jak uprawiać?

    Lubi słońce, ale trzeba go chronić przed przeciągami. Jego liście można zrywać cały rok.
    Rozmaryn
    Mięta
    W dawnych czasach uważano ją za symbol gościnności. To uniwersalna przyprawa stosowana w kuchni hinduskiej i azjatyckiej. Jej zapach odstrasza mszyce, pchły i mrówki, dlatego warto mieć ją zawsze w domu. Najbardziej znana jest ze swych właściwości leczniczych - napar pomaga na kłopoty z trawieniem. Pije się go także przy przeziębieniach i grypie. Zimna herbata z mięty uspokoi czkawkę.

    W kuchni - liście mięty używane są do sosów, syropów, sałatek. Doskonała także do baraniny. Napar ze świeżej mięty działa orzeźwiająco.

    Jak uprawiać?

    Najlepsze dla niej są miejsca lekko zacienione. Ziemia, w której rośnie, powinna być wilgotna, z dużą ilością próchnicy.
    Mięta
    Estragon
    Z uwagi na swój pikantny smak i ostry zapach, był nazywany smoczym zielem. Napar z jego liści poprawia apetyt i działają pobudzająco (bogaty jest w witamy A, C, jod i sole mineralne).

    W kuchni - pokrojone liście można dodawać do dań rybnych, pomidorów, sałatek, pieczonych kurczaków. Doskonały do masła ziołowego i jarzyn. Nadaje charakterystycznego smaku sosowi Bearnaise.

    Jak uprawiać?

    Dobrze rośnie w miejscach jasnych, ale nienarażonych na palące promienie słońca. Znane są dwie odmiany: francuska - tę należy przesadzać co 3 lata, i rosyjska - im dłużej rośnie w jednym miejscu, tym ma lepszy zapach.
    Estragon
    Zwróć uwagę!
    Kupując sadzonki mięty lub majeranku, sprawdź, czy na spodniej stronie liści nie ma pomarańczowych plamek (świadczą o tym, że roślina jest zakażona chorobą zwaną rdzą).
    Grządki z ziołami lubiącymi wilgoć (szczypiorek, szczaw, estragon) warto posypać rozdrobnioną korą, wówczas ziemia będzie wolniej wysychała.
    ... zobacz więcej
  • 12:29:27, 20-01-2011 Eliza2

    Toy przepięknie podała zasady uprawy ziół. Lubię bazylię i całe lato mam ją na balkonie. Niestety przeniesiona do kuchni szybko traci liście, bo odcinam się od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Uważam też z zasilaniem ziół nawozami mineralnymi. Kupuję humus i nim zasilam, ale i tak czekam tydzień zanim je spożyję.
  • 18:44:42, 25-07-2014 Irenka 26

    Od kilku lat mam corocznie taki mini-ogródek na parapecie.głównie oregano, bazylię, pietruszkę, koperek, cząber...czasami także inne zioła i przyprawy. Kazdego roku zakupuję rozsady u ogrodnika...i po prostu korzystam ze świeżych ziół. Zimą czasami giną-ale na ogół są cały rok. Przyjemne i pożyteczne! :-)
  • 10:33:10, 18-01-2020 mroziok

    Sporo fajnych pomysłów do wypróbowania. Dzięki.
  • 13:32:43, 05-02-2020 Mondryk

    Najbardziej lubię zioła prowansalskie, ale niestety nie wszystkie równie dobrze uprawia się w domu. Szkoda, bo by się przydały świeżutkie. Zioła prowansalskie mają wiele fajnych właściwości: https://www.exitdoor.pl/styl-zycia/s...prowansalskie/ Do tego super pachną i smakują.
  • 12:09:40, 29-02-2020 casper.torrance

    Nie myślałem, że można założyć taką plantację zimą.
  • 13:48:14, 04-09-2020 Roozalkaa

    Nie wyobrażam sobie mojego mieszkania bez bazylii i mięty Lubię o nie dbać i patrzeć jak rosną oraz pachną
  • 20:51:56, 21-09-2020 aurelia66

    Mam dokładnie to samo. Na balkonie jest i mięta i bazylia i lubczyk. Uwielbiam zioła. Co więcej - ostatnio nawet kupuje susz konopny bo podobno swietnie buduje odporność. Zamówiłam stąd specjalny młynek do mielenia takiego suszu https://www.bletki.com/kategoria/mlynki Grunt to mieć dobrą baze

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy