Strona głównaStyl życiaZmiana czasu - jak łagodnie przez nią przejść

Zmiana czasu - jak łagodnie przez nią przejść

Zmiana czasu powoduje zaburzenia codziennego schematu dnia i może powodować problemy ze snem, rozdrażnienie, senność... Kilka wskazówek pomoże łagodnie przebyć czas dostosowywania się do nowego zegara.
W nocy z sobotę 29 i niedzielę 30 października o trzeciej nad ranem cofamy wskazówki zegara na godzinę drugą. Dzięki możemy liczyć na wiecej światła w godzinach porannych, ale szybciej będzie się robić ciemno. Przystosowanie organizmu do nowego zegara może potrwać kilka dni. Dla niektórych jest jednak bardzo trudny czas - narzekają na kłopoty ze snem, , trudności z , , etc. Istnieje jednak kilka sposobów na osłabienie wspomnianych objawów.

Trzymaj się dotychczasowych nawyków


Organizm przyzwyczaja się do określonych pór zasypiania i budzenia się, stąd najlepiej, jeśli w sobotę położysz się o zwykłej porze, a w niedzielę wstaniesz po tylu przespanych godzinach, co zwykle.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę sypialni

Warto zwrócić uwagę na wszelkie czynniki, które mogą sprzyjać , bo po zmianie czasu będą silniej wpływać na ewentualne problemy ze snem. Jednym z nich jest temperatura w sypialni. Chociaż chłód na zewnątrz skłania do odkręcania kaloryferów, nie należy przegrzewać pokoju - 20-22 stopnie Celsjusza to najodpowiedniejsza temperatura do zasypiania.

Unikaj nadmiaru kofeiny

Nie pij kawy popołudniami, jeśli masz kłopoty z zasypianiem. dostarczana w późniejszych godzinach dnia może zaburzać sen.

Zadbaj o odpowiednie pory posiłków

Nie jedz o zbyt późnej porze i nie serwuj sobie na kolację ciężkich potraw bogatych w tłuszcze, bo mogą powstrz zakłócić .

Nie unikaj ekspozycji na światło

Kiedy budzisz się rano w ciągu najbliższych kilku dni po , postaraj się o ekspresową ekspozycję światło słoneczne. To pozwala szybko synchronizować się z nową zmianą czasu.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy