Strona głównaStyl życiaZmywarka w domu. Realne oszczędności czy kosztowny gadżet?

Zmywarka w domu. Realne oszczędności czy kosztowny gadżet?

Zwolenników posiadania zmywarek jest tylu, ilu ich przeciwników. Jedni uważają, że bez tego cennego urządzenia można spędzić przy zlewie połowę życia, inni – że jest to inwestycja, która nie przynosi ze sobą żadnych korzyści finansowych. Czy warto więc wyłożyć - częstokroć znaczną dla wielu z nas - kwotę na zakup tego urządzenia?
Zmywarka w domu. Realne oszczędności czy kosztowny gadżet? [© bluedesign - Fotolia.com] Wielu z nas zna to uczucie, kiedy po 45 minutach spędzonych przy zlewie w końcu mamy nadzieję na zasłużony odpoczynek, odkładamy gąbkę, ocieramy pot z czoła i… dostrzegamy brudną patelnię lub garnek pozostawiony na kuchence. Co ciekawe, pasjonaci gotowania, jak i osoby stroniące od niego często zużywają w ciągu tygodnia zbliżoną ilość brudnych naczyń. Zmywanie jest nieuniknione. Czy warto inwestować w , czy lepiej kontemplować w samotności przy zlewozmywaku? Co jest bardziej opłacalne?

Oszczędzanie przede wszystkim

Jakie są zalety posiadania zmywarki? Argumentem kluczowym jest oszczędność czasu oraz wygoda, czyli rzeczy bezcenne i w pewnym sensie niepoliczalne. Prawdopodobnie nie ma osoby, która wolałaby spędzić pół godziny lub więcej zmywając naczynia, męcząc , ramiona oraz niszcząc detergentami skórę dłoni, zamiast poświęcić ten czas najbliższym lub swojemu hobby. Straconego czasu nikt nam nie zwróci, dlatego warto zadbać o każdą cenną minutę.

– Oszczędność czasu jest podstawową zaletą posiadania zmywarek do naczyń. Jednak to, co nas najbardziej motywuje do ich zakupu, to oszczędność pieniędzy. Każdy program, który posiada zmywarka ma ściśle określoną ilość wody, którą pobiera podczas pracy. Ekonomiczne programy nie wykorzystują więcej niż 10 litrów, czego nie jesteśmy w stanie ocenić podczas zmywania ręcznego, ponieważ wielu z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a nie w osobno przygotowanych miskach czy komorach zlewozmywaka. Przyjmując, że nawet codziennie będziemy włączać naszą zmywarkę, jesteśmy w stanie , a nawet policzyć, ile wydajemy na każde kolejne zmywanie dzięki wiedzy o pobieranej ilości wody, a także zużywanej podczas pracy energii elektrycznej – mówi Mateusz Gołda ze sklepu internetowego NEO24.PL.

Porządek oraz zdrowie

Za kupnem zmywarki przeważają jej kolejne dwie zalety. Posiadacze tych urządzeń z całą pewnością uznają, że łatwiej jest utrzymać w kuchni porządek. Kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na zmywanie i odkładamy piętrzące się stosy naczyń do zlewu, możemy mieć pewność, że kuchenny ład oraz świeży zapach przestaną być atutami w kuchni. Unikniemy tego problemu, jeśli wszystkie naczynia schowamy do zmywarki – nawet chwilowo nie uruchamiając jej. Ponadto, posiadając zmywarkę, pozytywnie wpłyniemy nie tylko na wygląd i miękkość naszych dłoni, ale również zdrowie. Codzienne moczenie rąk w detergentach potrzebnych do umycia talerzy czy garnków bez użycia rękawic z całą pewnością wysuszy skórę , a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uczuleń. Natomiast gąbka, którą czyścimy naczynia, jest siedliskiem wielu bakterii. W efekcie zamiast czystej patelni możemy otrzymać patelnie pełną zarazków. Co więcej, środki chemiczne używane do mycia w zmywarce są zdecydowanie silniejsze niż płyny do naczyń, ponieważ nie są one przeznaczone do kontaktu z ludzką skórą. Dzięki temu naczynia umyte w zmywarce są zdecydowanie czystsze, błyszczące i bez zacieków, niż te, myte ręcznie.

Nie taki diabeł straszny

Do najczęściej wymienianych wad zalicza się niepełne wykorzystywanie zmywarek – według zagorzałych przeciwników, mimo posiadania tego dodatkowego sprzętu AGD, nadal większość naczyń myjemy ręcznie, co nie przekłada się na oszczędzanie. Dodatkowo wliczyć musimy początkowy wkład w kupno oraz instalację zmywarki w naszym mieszkaniu, która zwraca się po około dwóch latach użytkowania. Pomimo tych argumentów, zmywarka przynosi wymierne korzyści finansowe – jeśli często przygotowujemy obiady czy kolacje na spotkania rodzinne lub ze znajomymi zdecydowanie mniej wody, prądu oraz energii własnej włożymy doprowadzenie do ładu wszystkich używanych naczyń. Co więcej, nowsze modele zmywarek pozwalają na mycie w nich różnego rodzaju materiałów, nawet drewna czy specjalistycznych noży – dzięki temu nie musimy wykonywać jednocześnie prania mechanicznego oraz ręcznego.

Przed zakupem

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nie funkcje. Programy, które ułatwiają codzienne korzystanie ze zmywarek mają ogromne znaczenie i to nimi powinniśmy kierować się podczas zakupu. Idealna zmywarka powinna mieć wybór mycia wstępnego, które pomaga w usunięciu zaschniętych resztek pokarmu. Warto zwrócić uwagę na to, ile programów prania ma dany model zmywarki. Różnią się one temperaturą mycia - pomiędzy 30 a 60 stopniami – a ponadto od programu zależny jest czas pracy zmywarki. Do dodatkowych programów zaliczamy mycie połowy wsadu, które umożliwia zmniejszenie pobranej wody, tryb przyspieszony, trwający do 30 minut czy tryb delikatny do mycia między innymi kieliszków i cienkiego szkła. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru opóźnionego startu, dzięki czemu możemy ustawić zmywanie na czas, kiedy jesteśmy w pracy.

Ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad korzystania ze zmywarek, dzięki którym będziemy cieszyć się ich długowiecznością oraz wysoką jakością pracy. Należy pamiętać, aby usunąć resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, aby uniknąć jej ewentualnego zapchania. Duże naczynia wkładamy do dolnego kosza, a małe oraz i kubki do górnego. Dodatkowo raz na jakiś czas warto wyczyścić zmywarkę, aby poprawić jej wydajność – warto zadbać o higienę śmigła oraz filtra.

W ogólnym rozrachunku można zdecydowanie stwierdzić, że posiadanie zmywarki do naczyń przynosi korzyści policzalne, jak i te bezcenne. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz energii własnej to zalety, które sprawiają, że zmywarki stają się urządzeniami niezastąpionymi w każdej kuchni. A może w przyszłości będziemy decydować się na posiadanie dwóch zmywarek – jednej, do której będziemy wkładać brudne naczynia oraz drugiej – z której będziemy wyjmować czyste kuchenne sprzęty – bez konieczności jej rozpakowywania?

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:37:49, 30-01-2018 ~gość: 31.2.98.xxx

    Zmywarka pozwala naprawdę zaoszczędzić, wystarczy, że będziemy wybierać odpowiedni program i będziemy używać jej zgodnie z zaleceniami producenta.
  • 09:36:06, 25-02-2018 podróżnik

    Zmywarka w domu naprawdę się przydaje. jak dla mnie jest ona dużym odciążeniem. Nie muszę godzinami zmywać brudnych naczyń i nie muszę też robić tego na bieżąco. faktycznie wydaje mi się, że pozwala zaoszczędzić wodę i prąd. Musisz tylko wybierać odpowiedni program, np. szybki albo eko.
  • 09:36:47, 16-03-2018 Grażka53

    Ja nie mam zmywarki z powodu braku miejsca w kuchni (jest na prawdę maleńka), ale gdybym miała taką możliwość, to na pewno bym się zdecydowała na zmywarkę, to ogromna oszczędność w czasie i w wodzie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy