Strona głównaStyl życiaZobacz, co czeka cię na starość. Dobre i złe zmiany

Zobacz, co czeka cię na starość. Dobre i złe zmiany

Starość przychodzi stopniowo i wiąże się z różnymi zmianami dotyczącymi sposobu funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że czekają nas same kłopoty, po prostu ciało zaczyna zachowywać się inaczej. Sprawdź, jak niezwykłe mogą być te zmiany i jak zaskakujące są niektóre dane dotyczące naszego organizmu.
Zobacz, co czeka cię na starość. Dobre i złe zmiany
  • Słabną . Badania pokazują, że migreny stają się rzadsze i mniej intensywne wraz z wiekiem (słabną też takie objawy, jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło). Najpowszechniej bólu migrenowego doświadczają osoby w wieku 18-50 lat.
  • Wraz z wiekiem spowalnia oddech. Co ciekawe, dzieci i kobiety oddychają szybciej niż mężczyźni. Średnio w spoczynku oddycha się zwykle zwykle od 12 do 15 razy na minutę.
  • Seks jest lepszy. Odkryto, że satysfakcja z życia intymnego rośnie wraz z wiekiem, nawet jeśli towarzyszy temu spadek pożądania . Badania University of California w San Diego dowiodły, że większość kobiet w wieku 60-89 lat była umiarkowanie lub bardzo zadowolona ze swojego życia seksualnego, tymczasem w przypadku pań z młodszych grup wiekowych odsetek kobiet zadowolonych był niższy.
  • Twoje zęby są mniej wrażliwe. Jeśli masz zęby zbyt wrażliwe na ciepło lub na zimno, starzenie się będzie ci służyć. Wraz z wiekiem tworzy się coraz więcej zębiny, tkanki pomiędzy między szkliwa i nerwami zębów, więc stanowi ona dodatkową izolację i skutkuje zmniejszoną reakcję bólową.
  • W wieku około 60 lat zaczynamy doświadczać problemów z oddychaniem. 60 procent mężczyzn i 40 procent kobiet zaczyna chrapać podczas snu. Średni poziom tym spowodowany to 60 decybeli, ale nierzadko osiąga ponad 80 decybeli, a to tak głośno, jak odgłos wiertarki pneumatycznej wierccej w betonie...
  • Tracimy średnio 600 tysięcy cząstek skóry co godzinę. Rocznie to sumuje się do ok. 0,7 kg. Przeciętna osoba traci około 48 kilgramów skóry przez 70 lat.
  • Kłopoty ze snem. W starszym wieku potrzebujemy mniej więcej tyle snu, ile w młodszych latach. Jednak seniorom trudniej jest zasnąć i spać nieprzerwanym , dlatego może się wydawać, że sypiają dłużej. Tymczasem robią drzemki, by wyrównać niedostatek snu nocnego.


Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy