Strona głównaStyl życiaZobacz, co dzieje się z organizmem, gdy przestajesz pić alkohol

Zobacz, co dzieje się z organizmem, gdy przestajesz pić alkohol

Alkohol na różne sposoby oddziałuje na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli zbyt często „zaglądasz do kieliszka", wyniszczasz swój organizm i rujnujesz relacje z innymi ludźmi. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość serwowanych sobie napojów wyskokowych, dowiedz się, jakich zmian w organizmie należy się spodziewać - niech będą dodatkową motywacją do ograniczenia liczby wypijanych drinków.
Zobacz, co dzieje się z organizmem, gdy przestajesz pić alkohol [Fot. Andrey Cherkasov - Fotolia.com] Lepszy sen

Jeśli zrezygnujesz z , szybko dostrzeżesz, że masz więcej energii. A to z tego powodu, że regularne picie różnych trunków wpływa na osłabienie jakości snu. Powszechnie sądzi się, że napoje wyskokowe pomagają spać, ale to nie prawda. O ile może być łatwiej po nich zasnąć, o tyle sam sen nie przebiega wówczas normalnie - następuje bowiem skrócenie fazy, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (ang. Rapid Eye Movement), czyli fazy głębokiego . W efekcie, nawet pomimo dłuższego odpoczynku, nie można czuć sę wypoczętym. Zmniejszenie ilości wypijanych trunków ma przełożenie na lepszy odpoczynek i więcej wigoru.

Utrata na wadze

Alkohol jest wysokokaloryczny, a niektóre drinki z powodzeniem mogą konkurować z najsłodszymi bezami, sernikami czy torcikami. Przykładowo, piña colada może zawierać ponad 400 kcal. Poza nawet jeśli sam alkohol nie przekłada się na zyskiwanie na wadze, to ma związek z sięganiem po większe ilości (zazwyczaj) niezdrowych przekąsek, które sprzyjają i otyłości.

Młodszy wygląd

Już w ciągu kilku dni od rezygnacji z alkoholu daje się zauważyć, że wygląda na bardziej nawilżoną. Alkohol jest moczopędny, więc przy jego spożywaniu traci się więcej wody. Co więcej, obniża on produkcję hormonu antydiuretycznego, który pomaga organizmowi w resorpcji wody. W efekcie skóra staje się bardziej matowa i wysuszona. Jeśli zaś zrezygnujesz z napojów wyskokowych, w relatywnie krótkim czasie dostrzeżesz pozytywną zmianę wyglądu skóry.

Niższe ryzyko raka i innych chorób

W rok po rzuceniu picia alkoholu istotniej zmniejsza się ryzyko raka jamy ustanej, wątroby i piersi - za te nowotwory w niemałym stopniu odpowiada nadużywanie alkoholu. To nie wszystko, nadmiar trunków oznacza wyższe prawdopodobieństwo problemów żołądkowych, , chorób neurodegeneracyjnych, chorób serca, a także , więc po odstawieniu tych napojów możesz liczyć na lepsze zdrowie w dłuższej perspektywie.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X