Strona głównaStyl życiaZwierzęta - „terapeuci” dla chorych psychicznie

Zwierzęta - „terapeuci” dla chorych psychicznie

Od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby cierpiące na różne choroby psychiczne czerpią znaczne korzyści z towarzystwa zwierząt - domowi pupile zapewniają pacjentom domowe bezwarunkowe wsparcie i pomagają w radzeniu sobie ze stygmatyzacją.
Zwierzęta - „terapeuci” dla chorych psychicznie [Fot. bodza2 - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Southampton, zwierzęta domowe przydają korzyści osobom - dają im wsparcie i poprawiają .

Autorzy przeanalizowali 17 międzynarodowych badań, w ramach których określano pozytywne, negatywne, czy też neutralne skutki posiadania zwierząt domowych.

Zwierzęta potrafią uspokoić właściciela. Samo głaskanie, siedzenie obok lub zabawa z zwiększa i spokój umysłu. Opieka nad zwierzakiem daje także cel i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Pomaga również poczuć się wartościowym i potrzebnym.

Osoby starsze, doświadczające typowych dla seniorskiego wieku stresów życiowych, mogą zyskiwać dzięki zwierzętom dobre towarzystwo i liczyć na osłabienie odczuwania samotności. Czworonogi mogą łagodzić . Ludzie z rzadziej przejawiają agresję, gdy towarzyszą im zwierzęta.

Co więcej, zwierzęta dawały więcej korzyści niż tylko emocjonalne wsparcie i towarzystwo. Ustalono, że mogły odciągnąć uwagę pacjentów od choroby, nawet od ciężkiej psychozy.

Poprzednie testy dowiodły też, że ludzie posiadający zwierzeta dłużej i zdrowiej żyją. Odznaczają się obniżonym poziomem cholesterolu, a także rzadziej udają się do lekarza pierwszego kontaktu i lepiej reagują na leczenie.

Wyniki badań zostały opublikowane w BMC Psychiatry.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy