Strona głównaStyl życiaŻyciowe wybory a długowieczność

Życiowe wybory a długowieczność

Genetyka może i jest dobrym wskaźnikiem długowieczności, ale wybory dotyczące stylu życia, w tym pozostawanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, stanowią kluczowe elementy osiągnięcia niezwykłego wieku 100 lat.
Życiowe wybory a długowieczność Jak wynika z sondażu, ponad 80 procent spośród 100 kobiet i mężczyzn, którzy przeżyli co najmniej wiek, prowadziło aktywne społecznie życie, takowe bowiem - także zdaniem ich samych - pomogło im dożyć tak sędziwego wieku.

Naukowo wykazano, że najlepszym wskaźnikiem i jest wiek, na jaki mogli liczyć bliscy krewni - genetyka gra tu kluczową rolę. Mimo to, wybory dotyczące stylu życia - poziom aktywności fizycznej, rodzaj diety, stałe zaangażowanie w jakieś przedsięwzięcia, aktywność towarzyska - mają istotny wpływ na oczekiwaną długość życia. Podobnie jak ich dzieci i wnuki, stulatkowie skierowali się do Internetu, aby pozostać w kontakcie.

Internet a osoby sędziwe

Jedna czwarta 100-latków powiedziała, że ma dostęp do Internetu - ich liczba zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spośród nich ponad połowa korzysta z Internetu do przeglądania i udostępniania zdjęć, a prawie tyle samo wysyła i odbiera wiadomości e-mail oraz wyszukuje informacji w Internecie.

Stulatkowie niemal tak często jak przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego używali internetowego - czyniło tak 6% osób z pokolenia baby boomers w porównaniu do 4% przedstawicieli najstarszej generacji.

Seniorzy zdają sobie sprawę, że kluczem do długowieczności jest zdrowie umysłowe i fizyczne.
Około 10 procent 100-latków ogląda filmy na YouTube lub słucha muzyki na iPodzie, ale tylko 3 procent używa , a tylko jeden na stu - Twittera.

Seniorzy najszybciej rosnąca grupą

Stulatkowie wraz z grupą 65+ to najszybciej rosnący segment amerykańskiej populacji. Ponad 10 000 boomers codziennie będzie kończyło 65 lat przez następną dekadę, wynika z prognoz US Census Bureau.

Eksperci szacują, że liczba stulatków w USA wyniesie w 2050 roku aż 600 tysięcy. W 2010 roku w Stanach żyło około 72 tysięcy osób w wieku co najmniej stu lat.

Ci, którzy chcą liczyć na długowieczność, powinni brać przykład ze stulatków. Z sondażu wynika, że dla niemal połowy najstarszych badanych chodzenie jest ulubioną aktywnością fizyczną, a jedenaście procent praktykuje jogę, Tai Chi lub coś podobnego. Osiem procent regularnie jeździ na rowerze, zaś 5 procent biega, 2% grywa w tenisa.

80 procent przedstawicieli najstarszej generacji twierdzą, że jedzą odżywcze zbilansowane posiłki, podczas gdy taką dietę deklarowało 68 procent baby boomers.

Siedemdziesiąt jeden procent stulatków śpi osiem lub więcej godzin każdej nocy, w przypadku baby boomers jedynie 38 procent poświęca tyle czasu na nocny odpoczynek.

Obie grupy badanych są aktywne politycznie, prawie trzy czwarte stulatków twierdziło, że chodzi na wybory.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy