Strona głównaStyl życiaŻywa choinka lepsza dla środowiska niż sztuczna

Żywa choinka lepsza dla środowiska niż sztuczna

Ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe - upał, susza, ulewy - sprawiają, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ekologię i zastanawiają się, jak zmniejszyć swój ślad węglowy w sezonie świątecznym. Eksperci z Saint Joseph's University w Filadelfii radzą, by kupić prawdziwą choinkę - nie rozwiąże to problemów klimatycznych na świecie, ale jest mniej szkodliwe dla środowiska niż używanie sztucznej choinki przez kilka lat, a następnie wyrzucenie jej.
Żywa choinka lepsza dla środowiska niż sztuczna [fot. Annie Spratt from Pixabay]
- O tej porze roku wybór prawdziwej to jeden ze sposobów, w jaki przeciętny człowiek może wpłynąć na zmianę klimatu. Jak wynika z badań z 2009 roku, wpływ ściętego dwumetrowego drzewka na klimat jest o 60 procent mniejszy niż sztucznego drzewa takiej samej wysokości używanego przez sześć lat. Zatem, chociaż ścięte drzewa nie są neutralne, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, powodują mniej szkód niż sztuczne choinki - mówi dr Clint Springer.

Jak zauważa dr Springer, wiele rodzin wybiera sztuczne drzewka, ponieważ mogą nie mieć łatwego dostępu do prawdziwych drzew, naturalne drzewka mogą zbyt kosztowne lub też ludzie mają alergię na świerki czy jodły.

- Ostatecznie ludzie muszą dokonać najsensowniejszego wyboru dla danej rodziny, warto jednak pamiętać, że prawdziwe nie wywołują . Drzewa wyrosłe w gospodarstwach są w większości przypadków zbyt młode, aby mogły się rozmnażać, więc pyłki nie stanowią problemu. Może być jednak i tak, że niektórzy są bardzo wrażliwi na naturalny zapach tych iglaków. W takim przypadku lepszy jest wybór sosny zamiast jodły, ta pierwsza bowiem zwykle ma słabszy aromat - wskazuje dr Springer.

Niektórzy też zastanawiają się, czy żywe choinki przyniosą do domu pleśń. - Z tego, co wiemy o alergenach domowych, takich jak zarodniki , prawdziwe drzewko zwykle nie wykazuje wyższego wskaźnika zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach niż sztuczna choinka - wyjaśnia dr Springer.

Jeśli zakup prawdziwego drzewa nie wchodzi w grę, dr Springer wskazuje inne sposoby uczynienia Świąt bardziej przyjaznymi dla środowiska:
  • Zastosuj światła LED. Typowa 50-świetlna wiązka żarówek C7, często wykorzystywana do oświetlenia zewnętrznego, zużywa około 99 procent więcej energii niż wiązka LED o tej samej liczbie lampek;
  • Kupuj produkty lokalne i pochodzące ze zrównoważonych upraw. Zmniejsza to zużycie paliw kopalnych w transporcie - ogranicza emisję dwutlenku węgla, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu.
  • Wybieraj produkty ekologiczne, choć bywają droższe. Żywność ekologiczna nie jest uprawiana przy użyciu sztucznych nawozów, których wyprodukowanie wymaga dużych ilości paliw kopalnych.
  • Poddawaj recyklingowi wszystko, co się da. Użyj papieru do pakowania lub pudełek wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy