Strona głównaStyl życiaŻywność ze sklepu jest coraz gorszej jakości? Gotuj w domu

Żywność ze sklepu jest coraz gorszej jakości? Gotuj w domu

W ostatnich miesiącach trwała międzynarodowa akcja OPSON IV, skutkiem której zostało ze sklepów zarekwirowanych około 3.620 ton podrabianej żywności lub o obniżonej jakości oraz ponad 9 mln litrów napojów. Gotowanie we własnym domu wydaje się więc być najlepszą alternatywą wobec oferty żywnościowej w sklepach.
Żywność ze sklepu jest coraz gorszej jakości? Gotuj w domu [Fot. Ingo Bartussek - Fotolia.com] Międzynarodowa operacja Europolu objęła swoim zasięgiem 41 krajów, skutkiem czego aresztowano 749 osób. Podczas czteromiesięcznej operacji, którą przeprowadzono na przełomie 2017 i 2018 roku, skontrolowano 41 tysięcy placówek, w tym sklepy, markety i lotniska. Skala procederu jest szokująca i niestety obnaża fakt pojawiania się znacznej ilości niskiej jakości w naszych sklepach. Oczywiście, nie oznacza to, że cały sklepowy asortyment jest zły. Pokazuje jednak, że warto z ogromnym rozsądkiem planować i robić zakupy, a każdy towar oglądać 3 razy.

Czy można się przed spożywczymi oszustwami obronić?

Jest to o tyle trudne, że większość z nas zakupy spożywcze robi automatycznie. W ciągu tygodnia, po pracy i kiedy jesteśmy zmęczeni, chcemy zakupy zrobić szybko i wrócić do domu. Często odruchowo sięgamy na półki po ulubiony ser, czy chleb. Trudno jest sobie wyobrazić, że nawet najlepsze produkty mogą być podrabiane. Chociażby głośna afera z szynką Prosciutto di San Daniele we Włoszech. Śledztwo wykazało, że proceder podrabiania szynki trwał od 10 lat, a z rynku skonfiskowano towar o wartości około 27 mln euro. Niestety nie każdy z nas ma czas, aby poświęcać go w pełni na świadome i dokładne zakupy. Można jednak planować i przyrządzać posiłki w domu z większą rozwagą, co pozwoli uniknąć codziennych, szybkich zakupów.

Zalety domowego gotowania

Ciężko polemizować z argumentem, że gotowe jedzenie kupowane na mieście czy w restauracji, jest szybkie i proste. Jest, i czasami każdemu z nas od czasu do czasu zdarzy się tak zrobić i nie ma nic w tym złego. Gotowanie w domu ma tyle zalet, że zdecydowanie wygrywa z tym kupowaniem gotowych posiłków. Dodatkowo, korzystając z nowoczesnych urządzeń kuchennych np. blendera, skracamy czas przygotowania posiłków do minimum. Do tego pełna kontrola nad tym co mamy na talerzu. To Ty decydujesz z jakich produktów przyrządzasz posiłek. Zyskujesz pewność, że twoje dania nie mają żadnych , a Twoja rodzina je zdrowo i smacznie.

Rozwijaj się kulinarnie

Gotowanie w domu ogromnie rozwija inwencję i własne umiejętności. Jeżeli brakuje Ci inspiracji, internet pełen jest wspaniałych przepisów, które z pewnością będą smaczniejsze niż te w szybkim barze.

Celebruj jedzenie!

Wspólne gotowanie również buduje więzy rodzinne, pozwala kreatywnie spędzić razem czas. Razem z partnerem czy dziećmi, podczas gotowania wspólnie można się uczyć i pokazywać, jak rodzina jest dla nas ważna. Przy dobrej organizacji, spokojnie można gotować 2-3 razy w tygodniu, aby zapewnić zdrowe posiłki na cały tydzień. Wspólne jedzenie jest też czasem odpoczynku i rozmowy z bliskimi, którego często nam brakuje. Nie da się również ukryć finansowego aspektu domowego jedzenia. Portfel na pewno odczuje fakt, że nie przepłacamy na mieście. Więc jeżeli jest jakiś sposób na obronę przez niską jakością żywności w sklepach, to właśnie gotowanie w domu. Im częściej tym lepiej. Rozmyślne zakupy do domowej kuchni pozwolą na dokładniejsze przemyślenie i zrobienie zakupów, co pozwoli nam skuteczniej obronić się przed spożywczymi oszustwami. Smacznego!

Vitamix

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy