Strona głównaStyl życiaPamięci tych, którzy odeszli... strona 2 / 3

Pamięci tych, którzy odeszli...

strona 2 / 3

Pamięci tych, którzy odeszli... [© Roman Milert - Fotolia.com]
2 maja zmarł hrabia Wojciech Dzieduszycki, aktor, dyrygent, śpiewak, autor tekstów kabaretowych, a także działacz kulturalny oraz recenzent muzyczny i teatralny. Miał 96 lat. Był dyrektorem Teatru Kameralnego TUR w Krakowie, założycielem kabaretu „Dymek z papierosa”, współpracował z miesięcznikiem Odra, współorganizował również Festiwale Chopinowskie w Dusznikach - Zdroju.

12 maja odeszła w wieku 98 lat Irena Sendlerowa, działaczka społeczna uhonorowana w 1965 roku tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata za uratowanie z żydowskiego getta tysięcy dzieci. W 2007 roku była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W kwietniu 2008r. trafiła z zapaleniem płuc na oddział intensywnej terapii szpitala przy ulicy Banacha w Warszawie.

19 maja w szpitalu w Międzylesiu zmarł były trener reprezentacji Polski Ryszard Kulesza. Miał 76 lat. Przez wiele miesięcy choroby przebywał w ośrodku w Radości. Swoją karierę piłkarską zakończył w 1961 roku jako zawodnik Polonii Warszawa. Był trenerem kadry Polski do lat 21 i 23, współpracował również z drużyną prowadzoną przez Kazimierza Górskiego, a także Jacka Gmocha. W październiku 1978 roku, po rezygnacji Jacka Gmocha, został pierwszym trenerem reprezentacji Polski. Za zabranie na zgrupowanie do Włoch pijanego bramkarza Jozefa Młynarczyka został zwolniony dyscyplinarnie, a jego miejsce zajął Antoni Piechniczek.

26 maja w Los Angeles zmarł Sidney Pollack – aktor i producent filmowy, reżyser takich hitów, jak „Tootsie”, „Czyż nie dobija się koni ?” i „Pożegnanie z Afryką”. Miał 73 lata, przyczyną jego śmierci był nowotwór.

1 czerwca w wieku 71 lat odszedł Yves Saint Laurent, jeden z najbardziej wpływowych projektantów mody XX wieku. Jako nastolatek wygrał konkurs dla projektantów mody, co spowodowało, że Christian Dior zaproponował mu pracę. Po śmierci Diora w 1957 to właśnie Saint - Laurent stanął na czele jego domu mody.

20 czerwca zmarł nagle w wieku 54 lat reżyser Piotr Łazarkiewicz. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jego najbardziej znane filmy to „Fala”, „Pora na czarownice” i „Odjazd”, za który otrzymał nagrodę specjalną XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1992r. Był także reżyserem spektakli Teatru Telewizji m.in. „A śmierć utraci swoją władzę...”, „Duże i małe”, „Panna Julia”. „Kartoteka” i „Absolwent”.
W nocy z 23 na 24 czerwca w Warszawie w wieku 86 lat zmarł Józef Szajna, wybitny malarz, scenograf, reżyser teatralny, profesor akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Był jednym ze współzałożycieli Teatru Ludowego w Nowej Hucie, w którym w latach 1955 – 1966 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego. Reżyserował spektakle, do których sam projektował scenografię. Był także przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej i członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Za swoją działalność artystyczną otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą oraz Wielki Krzyż Odrodzenia Polski.

23 czerwca zmarł na raka trzustki Marian Glinka, aktor teatralny i filmowy. Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami: Nowym, Komedia, Dramatycznym, Ateneum. Występował również w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Szerokiej publiczności był znany z ról w takich serialach, jak „W labiryncie”, „Klan”, „13 posterunek”, „Na dobre i na złe” i „Ranczo”. Marian Glinka pasjonował się również sportem, był trzykrotnym Mistrzem Polski w kulturystyce oraz pięciokrotnym zwycięzcą w światowych zawodach weteranów w sportach siłowych.

30 czerwca w wieku 76 lat zmarła w Warszawie Anka Kowalska - dziennikarka, prozaiczka i poetka, działaczka opozycji. W latach 70 – tych działała w Komitecie Obrony Robotników, a później także w „Solidarności”. Od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 roku była internowana. Współpracowała z Polskim Radiem i „Gazetą Wyborczą” oraz pismami „Puls”, „Zapis”, "Biuletyn Informacyjny" i paryską „Kulturą”. Jej najpopularniejszą powieścią była napisana w 1964 roku „Pestka”, na podstawie której Krystyna Janda w 1995 roku zrealizowała film.
Strony : 1 2 3

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:17:32, 01-11-2008 Basia.

    Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Niedawno 14 września 2008 r. odeszła od nas do innego świata nasza koleżanka Ewita. Była z nami tylko 57 lat, walczyla z wielką godnością ze straszliwą chorobą i niestety tę walkę przegrała. Ewo zawsze będziesz żyła w naszej pamięci.
  • 05:58:40, 01-11-2008 tadeusz50

    Ewo nie zdążyłem Cię poznać w realnym świecie, chociaż oboje chcieliśmy tego. Odeszłaś tak szybko pokonana przez chorobę. Pamiętam.
  • 07:28:55, 01-11-2008 aannaa235

    Taki dziś dzień, że wspominamy zmarłych, a dla mnie podwójnie smutny bo nie mogłam pojechać na groby moich bliskich, ale pamiętam
  • 07:46:38, 01-11-2008 koka

    Nie zapomnę Ewity,symboliczną lampkę zapalę.....
  • 08:26:21, 01-11-2008 Anielka

    http://wirtualnyznicz.pl/zapal.html?pid=17776
  • 16:02:53, 02-11-2008 Ludgarda

    Długa jest lista tych, którzy od nas odeszli do wieczności, a przecież żyją wśród nas w swoich dziełach i naszych wspomnieniach! Moim najukochańszym Rodzicom, Przyjaciołom, krewnym i znajomym, zapalam lampkę pamięci serca, także tym wszystkim,których znałam z twórczości artystyczno-kulturalnej...
    Wspominam dziś szczególnie naszego Rodaka, Jana Pawła 2 i Gustawa Holoubka, który tak pięknie wyraził się o sztuce słowa: - " rozmawiać, nie szokować". Dla niego słowo było najważniejszym elementem życia, był depozytariuszem tajemnicy słowa, które było jego narzędziem i budulcem...teraz jest u żródła słowa1
    ... zobacz więcej
  • 13:51:58, 01-02-2009 Mikado

    Każde odejście naszych bliskich jest trudną chwilą, z którą musimy się niestety pogodzić. Ważne w tym wszystkim jest pielęgnowanie pamięci o naszych bliskich. Każdy wie, że "człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim". Zapalmy więc symboliczny znicz pamiętając o tych co odeszli. Jan Machulski, wielki człowiek zapaliłem znicz na stronie http://odeszli-pamietamy.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy