Strona głównaStyl życiaPewność siebie - jak ją wypracować strona 2 / 2

Pewność siebie - jak ją wypracować

strona 2 / 2

Jak wypracować pewność siebie
Lustereczko powiedz przecie...

Stanie przed lustrem i ćwiczenie kwestii - referatu, wystąpienia, etc. - jest bardzo pomocne. Można zwrócić uwagę na mimikę i gestykulację oceniając i korygując je na bieżąco. To pozwoli utworzyć obraz mentalny swojej aktywności podczas mówienia i przywołanie go podczas realnych wystąpień, co zwiększy poczucie pewności siebie.

Krok po kroku


Nie warto się rzucać od razu na głęboką wodę, tj. kreować społecznie bardzo trudne sytuacje. Nie od razu Kraków zbudowano, biegłość wymaga treningu. Warto ćwiczyć schematy postępowania najpierw w najbardziej komfortowym środowisku, tj. w towarzystwie lustra, potem sytuacji nieco bardziej wymagającej, np. w kawiarni, a następnie w trudnych okolicznościach, np. podczas publicznej przemowy.

Czas próby

Są mężczyźni, którzy bez wahania podchodzą do najbardziej atrakcyjnych kobiet proponując im kawę czy drinka. Skąd ta pewność siebie? Jedną z tajemnic jest świadomość, że w dziewięciu na dziesięć przypadków zostanie się odrzuconym. Niemniej jednak perspektywa udanego „podrywu" zachęca do działania.

Warto przypomnieć sobie zasadę 9:1, nim przedsięweźmie się trudne zadania. To pozwoli nie oczekiwać „cudów" i da impuls do działania po porażce.

Nadmierna krytyka szkodzi

Osoby, które wychowywały się w autorytatywnych rodzinach, często były narażone na surowe oceny swoich działań. W efekcie same siebie zaczęły oceniać pejoratywnie. Poza tym można obserwować pewną tendencję do autokrytyki, bez względu na warunki zewnętrzne. Wielu z nas po porażce wypowiada formułkę: „co ty sobie myślałeś/aś?"

Problem znają szczególnie ci, którzy doświadczają kłopotów z zasypianiem. „jak mogłem/am to powiedzieć?", „byłem/am żenujący/a", etc. Tego rodzaju frazy przychodzą do głowy po dniu, w którym coś się nie udało. A słowa mają moc zniechęcania. Jak z tym walczyć? Można zapisać krytyczne wobec siebie myśli i odczytać je w chwili zadowolenia. Wtedy okażą się banalne i nieadekwatne, zostanie tylko to, nad czym naprawdę warto popracować.

Przemóc nieśmiałość

Psycholodzy polecają pewne sposoby na przezwyciężenie stresu przed publicznym występowaniem. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych jest wyobrażenie sobie swojej widowni bez ubrania. Taki komiczny obraz zmniejszy presję i osłabi paraliżującą mówców wyniosłość audytorium. Poza tym pomocne jest przypomnienie sobie, że każdy na miejscu referenta myśli sobie „obym dobrze wypadł/a". Mając to na uwadze, kiedy doświadcza się onieśmielenia w pracy czy sytuacji towarzyskiej, warto skupić uwagę nie na sobie, ale na pozostałych myśląc o nich jak o ludziach, którzy również obawiają się odrzucenia.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:41:23, 28-10-2011 Malgo568

    Bardzo przystępnie napisany artykuł, wyjaśnione zostały problemy wielu ludzi. Asertywność - Pewność siebie wymaga dużo pracy i samozaparcia. Ten artykuł przybliżył kierunki do walki z nieśmiałością.
  • 20:02:59, 29-10-2011 liha11

    pewnosc siebie uzyskujemy jesli dobrze znamy omawiany temat
    czasem dobrze przypomniec slowa agnieszki osieckiej spiewane przez rodowicz :
    ... jestem sliczna, higieniczna i potrafie byc liryczna i w wywiadzie sobie rade dam! apetyczna takze jestem ...
  • 14:45:50, 07-11-2011 SeniorWsieci

    Cytat:
    liha11
    pewnosc siebie uzyskujemy jesli dobrze znamy omawiany temat

    Masz rację, znajomość tematu bardzo pomaga. Niestety to nie wystarczy i potrzeba jeszcze obycia z ludźmi i swobody z kontaktach z nimi. Zwróć uwagę na to, że wielu wybitnych ludzi stroniło od kontaktów międzyludzkich i brakowało im pewności siebie.

    Dlatego poza znajomością tematu stawiajmy jeszcze na swobodę kontaktów z ludźmi.
  • 15:10:56, 07-11-2011 Bree

    Pewność siebie, w pewnym sensie wynosimy z domu rodzinnego. Nasze relacje z rodzicami, to jak Oni nas traktują, jakie mamy z nimi kontakty. Są rodzice, którzy swoje dzieci notorycznie strofują i obrażają (często nie zdając sobie z tego sprawy), dziecko to zapamiętuje i tkwi to w nim na bardzo długo. Jedno jest pewne pewność siebie to nie jest cecha wrodzona, można się jej nauczyć tylko trzeba nad sobą pracować.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy