Strona głównaStyl życiaStres - jak sobie z nim radzić? strona 2 / 2

Stres - jak sobie z nim radzić?

strona 2 / 2

Stres - jak sobie z nim radzić? [© Petro Feketa - Fotolia.com]
Podstawową formą walki ze stresem jest stosowanie technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety i preparatów wzmacniających system nerwowy oraz serce. Istotna jest zmiana trybu życia. Należy postawić na spokojny sport i znaleźć zajęcia pozwalające oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości. Zaleca się jogę, tai - chi. Ciekawe hobby i czas wyłącznie dla siebie również pomaga w codziennej walce ze stresem. Może to być spotkanie z przyjaciółmi, lektura książki, różne formy aktywności artystycznej.

W profilaktyce chorób serca jak i zapobieganiu następstwom stresu wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z magnezem i witaminą B6. Magnez jako aktywator enzymów pełni wiele funkcji metabolicznych w komórkach organizmu człowieka. Jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych.

Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności koncentracji, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych (skurcze mięśni, tężyczka). Witamina B6 zwiększa o 20 do 40 proc. wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, ułatwia transport tego pierwiastka do wnętrza komórek i utrzymuje jego właściwe stężenie wewnątrzkomórkowe. Zmniejsza także wydalanie magnezu w moczu.

Skuteczność preparatów magnezu zawierających witaminę B6 jest większa niż samego magnezu. Witamina B6 bierze udział w przemianie białkowej (jako koenzym w przemianach aminokwasów i syntezie białek). Jej niedobór może wywołać stany zapalne skóry kończyn, zapalenie błon śluzowych, niedokrwistość, zaburzenia neurologiczne i ogólne osłabienie.


W medycynie najważniejsza zasada brzmi nie szkodzić. Zamiast leczyć następstwa długotrwałego stresu lepiej w porę zapobiec ich powstawaniu.

...Stresu bowiem nie unikniemy, ale powinniśmy nad nim umieć zapanować.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy