strona 2 / 3
Kolejnym typowo polskim wielkosobotnim zwyczajem jest święcenie pokarmów. To jeden z najbardziej powszechnych w Polsce obyczajów - z badań wynika, że przestrzega go ponad 90 procent Polaków. Co ciekawe, powszechność tej tradycji to sprawa stosunkowo Nowa - na początku odbywał się wyłącznie na dworach szlacheckich. Ponieważ jednak dojazd do dworków zabierał w tym przedwielkanocnym dniu zbyt wiele czasu, biskupi nakazali przeniesienie święcenia do kościołów, przez co zwyczaj stał się bardziej „demokratyczny". Kiedyś w święconkowych koszykach musiało znajdować się całe wielkanocne śniadanie - tradycja nie pozwalała na zjedzenie w niedzielny poranek Zmartwychwstania czegokolwiek poza poświęconym jedzeniem. Możemy więc mówić raczej o koszach, a czasami całych wozach jakie przyjeżdżały pod kościoły. Z czasem święconka nabrała charakteru symbolicznego, jednak w koszyczku powinna znaleźć się „reprezentacja" wszystkich wielkanocnych pokarmów. Nie może więc zabraknąć w nim jajek - symbolu zmartwychwstania i nowego życia. Wkłada się także baranka cukrowego lub z ciasta - wskazuje on na Chrystusa. W koszyczku musi znaleźć się także kawałek wędliny, chlebek wielkanocny, kawałek świątecznego ciasta oraz przyprawy: sól, pieprz, chrzan. Ozdoby święconki stanowią między innymi zielone gałązki bukszpanu i barwinka, również symbolizujące życie.Joanna Gacka / Senior.pl
Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.