Strona głównaStyl życia2 maja: Dzień Flagi Państwowej

2 maja: Dzień Flagi Państwowej

Każdego roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej. Wywieszając flagi na budynkach mieszkalnych, domach i gmachach instytucji, czynnie obchodzimy to święto. Warto zapoznać się z symbolami narodowymi i prawidłowością w ich stosowaniu.
2 maja: Dzień Flagi Państwowej Przepisy prawa dotyczące symboli państwowych zawarte są w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 28) oraz w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

W przypadku symboli Rzeczypospolitej Polskiej (a dokładniej flagi) ustawa posługuje się pojęciem , a nie narodowej. Ustawa stanowi, że każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem zachowania należnych symbolom RP szacunku i czci. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub w innych miejscach, z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.

Poza flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej ustawa wymienia także flagę państwową z godłem. Nie jest ona jednak przewidziana do powszechnego stosowania.

Należy zwrócić uwagę na różnicę między terminami „podnoszenie” a „”. Pierwszym określeniem posługujemy się w sytuacjach, gdy wymagana jest czynność wciągania flagi na maszt, a w drugim przypadku dotyczy to wystawiania flagi już z góry umieszczonej na stosownym drzewcu. Ma to miejsce przy wkładaniu flagi na drzewcu w odpowiednie uchwyty umocowane np. po obu bokach wejścia do budynku.

Flagę państwową zwyczajowo podnosi się w godzinach porannych oraz opuszcza się ją po zachodzie słońca. Komisja Heraldyczna uważa, że wyjątkowo można dopuścić pozostawienie flagi na godziny nocne, jednakże pod warunkiem należytego jej oświetlenia. Po wprowadzeniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest to praktyczne ułatwienie, ponieważ flaga może być pozostawiona przez noc i do końca dnia 3 maja.

W nie powinno się podnosić wraz z nią innych flag (np. europejskiej).

Należy bezwględnie pamiętać o następujących zasadach:
  • flagi powinny być zawsze czyste, o czytelnych barwach, nie pomięte i nie postrzępione,
  • nie należy wywieszać flag w czasie ulewnego deszczu i przy silnym wietrze,
  • flaga nie powinna dotykać podstawy masztu (ziemi, bruku, podłogi itd.)
W przypadku eksponowania flagi państwowej z innymi flagami miejscem ważniejszym, zarezerwowanym dla flagi państwowej jest strona prawa. W związku z powyższym należy sprecyzować, że osoba stojąca przed frontem siedziby, mająca wejście do budynku za sobą, powinna mieć flagę państwową po prawej stronie. Jest to przeniesiona do protokołu flagowego zasada heraldyczna, według której prawą stronę tarczy herbowej określa się od pozycji trzymającego ją niegdyś rycerza. Oczywiście są to strony odwrotne dla patrzącego zarówno na tarczę herbu, jak i na usytuowanie flagi, zatem osoba stojąca frontem do budynku, powinna widzieć flagę państwową z lewej strony.

MAC

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy