Strona głównaStyl życia6 stycznia - Epifania czyli Święto Trzech Króli. Co oznacza napis K†M†B?

6 stycznia - Epifania czyli Święto Trzech Króli. Co oznacza napis K†M†B?

Zachodnie kościoły chrześcijańskie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii w Polsce), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Było obchodzone już w III wieku by uczcić objawienie się Boga człowiekowi, jego obecność w ludzkiej historii (zarówno powszechnej jak i indywidualnej), a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Najwyższego.
6 stycznia - Epifania czyli Święto Trzech Króli Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali . Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych - cykl świąteczny Bożego Narodzenia. W Kościele Katolickim Dzień Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym nakazanym. Oznacza to, że wierni są zobowiązani w tym dniu uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Symbolem Epifanii jest opisany w Ewangelii św. Mateusza hołd, jaki mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Wbrew tradycji, nie jest znana ich liczba - trzy osoby wzięto od darów, które złożyli - złota, kadzidła i mirry. Warto też wiedzieć, że pisane tego dnia na drzwiach wiernych kościoła rzymskokatolickiego litery K†M†B nie oznaczają wcale inicjałów królów Kacpra, Melchiora i Baltazara. Są one skrótem od pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Wynika z tego, że pisanie litery "K" jest błędne - prawidłowo należy pisać literę "C", a cały napis powinien wyglądać tak: C†M†B. Innym łacińskim zdaniem, od którego może pochodzić ten skrót jest "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus dobroczyńcą wielu - takie jego rozwinięcie podawał m.in. św. Augustyn).

W dniu tym w wielu kościołach wspomina się i wspomaga misje i misjonarzy, którzy często narażając własne życie głoszą światu światłość w osobie Jezusa Chrystusa. W wielu miastach odbywają się Orszaki Trzech Króli.

Od 2011 roku 6 stycznia jest ponownie dniem ustawowo wolnym od pracy, . Święto jest również dniem wolnym od pracy w niektórych landach niemieckich, Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy