Strona głównaStyl życiaAlkohol: Polakom dobrze się kojarzy

Alkohol: Polakom dobrze się kojarzy

Celebrowanie specjalnych okazji, tradycja, a może zabawa? Powody do spożywania alkoholu są różne i zazwyczaj kojarzą się z pozytywnymi momentami w życiu – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. Co ciekawe, w podejściu do alkoholu nie ma podziału ze względu na wiek, dochody, czy miejsce zamieszkania.
O powody, dla których Polacy spożywają zapytano przygotowując raport „Czego Polacy o Alkoholu nie wiedzą”. Badano również zachowania konsumpcyjne pod kątem odpowiedzialnych bądź szkodliwych zachowań społecznych, dlatego pytano m.in. o akceptację dla picia alkoholu w miejscach publicznych, przez kierowców, pasażerów, czy kobiety w ciąży. Wyniki badania, po opracowywaniu przez ekspertów z dziedziny medycyny i socjologii, stały się podstawą dla rozpoczętej właśnie kampanii społeczno-edukacyjnej Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie. Dotyczy ona świadomego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu i została zainicjowana przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. W kampanii podkreślono, że ta sama zawartość alkoholu - 10 g czystego alkoholu (100% alkoholu), zawarta jest w różnych rodzajach i objętościach produktów alkoholowych: 250 ml 5% piwa, 100 ml 12% wina i 30 ml 40% . Przekaz ten wybrano bazując na wynikach badania opinii publicznej, przeprowadzonych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Badanie wykazało, że nie potrafimy rozróżnić, czy i ile czystego alkoholu wypijamy w spożywanych napojach alkoholowych. dlatego tak istotne jest uświadomienie, że ilość wypitego alkoholu zależy nie tylko od jego „mocy”, ale również od objętości. A każdy alkohol, niezależnie od swojej etykiety i podanych procentów zawartości alkoholu, należy pić odpowiedzialnie.

Dlaczego sięgamy po alkohol


Jak pokazały badania najczęstszym motywem spożywania alkoholu jest świętowanie specjalnej okazji (40% wskazań na „często” lub „zawsze”). Co trzecia osoba zadeklarowała, że częstym powodem sięgnięcia po alkohol była tradycja lub zwyczaj. Wśród najczęściej wskazywanych motywacji znalazły się też takie powody, jak lepsza zabawa na imprezie, dostarczenie sobie przyjemnych doznań oraz picie dla smaku, jako dodatek do potraw. Warto zauważyć, że 40% respondentów przyznało się, że zdarzyło im się spożywać alkohol, (częściej mężczyźni oraz młodsze grupy wiekowe). Jednocześnie, wbrew mitom na temat Polaków, spośród różnych powodów do picia napojów z alkoholem, na ostatnim miejscu znalazła się potrzeba zaimponowania komuś.

Alkohol łączy, a nie dzieli


Wbrew obiegowym opiniom podejście do alkoholu nie zależy od miejsca zamieszkania czy zasobności portfela.

– Pijemy z różnych przyczyn. Jak się okazuje, te przyczyny nie dzielą Polaków na dyrektorów i robotników, dużo i mało zarabiających, z miast i wsi. Może ich różnić tylko marka wina czy etykietka na butelce. Każdy ma natomiast swój styl picia i swoje główne powody do picia alkoholu – mówi dr hab. Jacek Wasilewski, ekspert kampanii Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie.

Co ciekawe, równość obowiązuje nie tylko w postawach dotyczących spożywania alkoholu przez nas samych, ale również w naszej percepcji jego picia przez innych. Jak warto podkreślić – nie ma w naszym kraju, przynajmniej na poziomie deklaracji respondentów, przyzwolenia na picie alkoholu przez kierowców, a także kobiety w ciąży.

Tagi: piwo, wino, wódka, alkohol

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy