Strona głównaStyl życiaBadania obalają stereotypy: blondynki nie są głupie

Badania obalają stereotypy: blondynki nie są głupie

Wydaje się, że stereotyp głupiej blondynki ostatnio nieco osłabł, wciąż jednak jest dość popularny. Do sprawy postanowiono podejść naukowo i okazało się, że taka opinia nie ma żadnych realnych podstaw.
Badania obalają stereotypy: blondynki nie są głupie [© ajr_images - Fotolia.com] Przekonanie, że blondynki są głupie, nie znajduje naukowego uzasadnienia. Właściwie rzecz ma się odwrotnie - blondynek jest nieco wyższy niż szatynek, brunetek, czy pań o rudych włosach. Niemal to samo dotyczy mężczyzn, kolor czupryny nie ma wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o IQ.

W ramach badań uczeni z Ohio State University w Columbus przeanalizowaali zbierane od 1979 roku dane dotyczące niemal 11 tysięcy ludzi. Uczestnicy zostali poddani testom na inteligencję i odnotowywano też, jaki jest naturalny kolor włosów badanych. Nie wzięto pod uwagę osób pochodzenia latynoskigo czy afroamerykańskiego, aby uniknąć ryzyka ewentualnych odmienności poziomu IQ uczestników z powodu różnic rasowych i etnicznych.

Okazało się, że średni iloraz inteligencji w przypadku wynosił 103,2, tymczasem przeciętny IQ szatynek był na poziomie 102,7, w przypadku pań o włosach rudych odnotowaoIQ 101,2, a u kobiet o czarnych włosach - 100,5. Jeśli chodzi o mężczyzn, nie dostrzeżono różnic w IQ w związku z innym .

Jak oceniają autorzy, najprawdopodobniej nie istnieje związek genetyczny pomiędzy kolorem włosów i inteligencją. Zauważono zaż, że w wielu przypadkach blondynki dorastały w bardziej wykształconych rodzinach, gdzie czytano więcej książek, a wiadomo, że na poziom iteligencji ma wpływ również środowisko. Stąd niewielkie różnice w IQ na korzyść kobiet o jasnych włosach mogą wynikać z tego, że te uczestniczki badania wychowaly się w otoczeniu sprzyjającym stymulacji intelektualnej.

O badaniach napisano w czasopiśmie Bulletin Economics.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X