Strona głównaStyl życiaBrak aktywności fizycznej szczególnie szkodliwy dla seniorów

Brak aktywności fizycznej szczególnie szkodliwy dla seniorów

Siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na ludzi w każdym wieku, ale seniorzy silniej odczuwają jego efekty – twierdzą uczeni z Uniwersytetów w Udine oraz Padwie.
Brak aktywności fizycznej szczególnie szkodliwy dla seniorów Taki sam okres braku ma bardziej szkodliwy wpływ na ludzi starszych niż młodszych - znacznie osłabia siłę mięśni kończyn dolnych, a to oznacza m. in. możliwość kłopotów z , np. wchodzeniem po schodach.

Nieużywanie mięśni spowodowane siedzącym trybem życia lub krótkimi okresami bezczynności spowodowanymi np. mogą skutkować znacznym spadkiem masy mięśniowej, osłabieniem i zmniejszeniem zdolności funkcjonalnych. Szczególnie jest to szkodliwe dla osób starszych.

Uczeni przeanalizowali skutki dwutygodniowego unieruchomienia (z powodu hospitalizacji) u ludzi starszych i młodszych. Okazało się, że u seniorów odnotowano gwałtowniejsze osłabienie reakcji pojedynczego włókna mięśniowego, wyraźniejszą utratę i silniejszą zmianę w sposobie kontrolowania skurczu mięśni przez system nerwowy w porównaniu z młodymi ludźmi. Ponadto faza powrotu do sprawności wymagała większego wysiłku u ludzi starszych.

Jak uważają autorzy badań, uzyskane wyniki mogą pomóc w skuteczniejszym planowaniu zajęć , które zoptymalizuje czas i intensywność sesji treningowych. Wskazują też, że efekty unieruchomienia mogą być jeszcze intensywniejsze w przypadku starszych ludzi z chorobami przewlekłymi, bo w tych badaniach wzięły udział osoby bez takich dolegliwości.

O badaniach można przeczytać w The Journal of Physiology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 12:59:56, 10-01-2018 Bogusia55

    Pewnie, że sobie szkodzimy brakiem aktywności, zgadzam się! dwa tygodnie miałam przerwy z spacerach bo dopadła mnie jakaś chandra i na nic nie miałam ochoty i momentalnie kondycja spadła. Także zgadzam się z tym co tu piszą, chociaż po troszku ale się ruszajmy. Jak brakuje siły i energii to może warto sięgnąć po Biovital? mi pomaga od lat, z tamtego osłabienia też pomógł mi wyjść na prostą.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X