Strona głównaStyl życiaChcesz uniknąć infekcji w samolocie? Wybierz siedzenie przy oknie

Chcesz uniknąć infekcji w samolocie? Wybierz siedzenie przy oknie

Jeśli spędzasz Wielkanoc poza Polską i lecisz w podróż samolotem, poproś o miejsce przy oknie. Dzięki temu masz większe szanse na uniknięcie infekcji.
Chcesz uniknąć infekcji w samolocie? Wybierz siedzenie przy oknie [Fot. bakharev - Fotolia.com] Choć właśnie zaczyna się wiosna, za oknem krajobraz raczej zimowy. Pogoda sprzyja i , a najłatwiej złapać infekcję przebywając w większej grupie ludzi, w zamkniętym pomieszczeniu, np. w samolocie.

Okazuje się, że najniższe ryzyko zarażenia masz wtedy, gdy siedzisz przy oknie i nie przechadzasz się po .

Pasażerowie zajmujący miejsca przy oknie są bardziej oddaleni od większości pasażerów i mają najmniejszy kontakt z przechodzącymi korytarzem ludźmi. Dlatego, jeśli chodzi o zarażenie się chorobą, cechuje ich niższe ryzyko niż osób siedzących przy alejce.

Uczeni z Emory Univeristy sprawdzili, jak rozporzestrzeniają się zarazki w samolocie podczas 3 do 5-godzinnego lotu. Przeprowadzili symulację przemieszczania się pasażerów i sposób roznoszenia bakterii oraz wirusów. Ustalono, że największe prawdopodobieństwo zarażenia się dotyczy tych, którzy siedzą tuż obok chorego pasażera, bądź w rzędzie przed lub za chorym. Co więcej, na kontakt z drobnoustrojami chorobowymi bardziej narażony jest ten, kto siedzi przy korytarzu, ze względu na częste przemieszczanie się innych tuż obok.

Oceniono również prawdopodobieństwo zachorowania na - było wysokie dla pasażerów siedzących w dwóch rzędach osoby zakażonej podczas lotu dłuższego niż osiem godzin. Jeśli zaś chodzi o SARS, strefa rozprzestrzeniania się wynosiła od trzech do siedmiu rzędów od chorej osoby.

Jak wskazują eksperci, najwyższe ryzyko zarażenia odnotowuje się w wyniku kontaktu z powierzchniami, na których osadziły się wirusy i bakterie. Aby zmniejszyć możliwość zakażenia, warto używać żelu do dezynfekcji z alkoholem i unikać kontaktu dłoni, po dotknięciu np. klamki toalety, ze śluzówkami (nosem, ustami, oczami).

O badaniach napisano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy