Strona głównaStyl życiaCo decyduje o szczęściu? Oto, dlaczego niektórzy je osiągnęli, a inni nie

Co decyduje o szczęściu? Oto, dlaczego niektórzy je osiągnęli, a inni nie

Psychologowie przyjrzeli się ludziom, którzy deklarują wysokie poczucie satysfakcji z życia. Bez względu, co się na nią konkretnie składa, odkryto pewną wspólną bazę dla wysokiego poczucia szczęścia. Zobacz, co zadowoleni z życia ludzie robią inaczej niż osoby zniechęcone i ciągle przygnębione.
Co decyduje o szczęściu? Oto, dlaczego niektórzy je osiągnęli, a inni nie [Fot. http://igraszkilosu.pl/rigatoni-z-kalmarami-i-bobem/]

Podtrzymują optymizm

Trudno być szczęśliwym pesymistą - ci, którzy są zadowoleni z życia, optymistycznie oceniają teraźniejszość i z pogodą patrzą w przyszłość. I nie można usprawiedliwiać się, że nam to wyjątkowo trudno się żyje. Badania dowiodły, że optymistami nierzadko są ludzie, którzy mają za sobą bardzo trudne chwile i przetrwali prawdziwe tragedie. ułatwia codzienne funkcjonowanie i podnosi psychiczne samopoczucie.

„Ćwiczą się" w altruizmie

Testy dowiodły, że bezinteresowne robienie czegoś dobrego dla innych ludzi daje nam dużo satysfakcji. I nie trzeba być za to hołubionym, choć wdzięczność czy podziw pozostałych dobrze nam robi, w każdym razie do dobrostanu psychiczngo wystarcza sama świadomość .

Uczą się „odpuszczać"

Nie oznacza to, że rezygnują, gdy jest trudniej, ale nie kontynuują na siłę aktywności, czy relacji, które nie rokują dobrze. Nie chcą za wszelką cenę postawić na swoim lub zmieniać innych ludzi. Umieją powiedzieć „żegnaj", by zakończyć toksyczne kontakty czy też zmienić plany, gdy okazuje się, że te podjęte są mało realne.

Wyrażają wdzięczność

Za to, że mają dach nad głową, mogą spotykać się z bliskimi, pracują lub osiągają dochody z emerytury, słowem za wszystko to, co inni biorą za pewnik. Ci, którzy koncentrują się na tym, co mają, a nie tym, czego nie mają, są znacznie szczęśliwsi. Wyrażanie wdzięczności sprawia, że mocniej doceniają swoją sytuację życiową.

Nie boją się być sobą

Ludzie akceptują samych siebie, czyli zarówno swoje zalety, jak i wady. Nie chcą dostosowywać się do narzucanych z góry schematów i potrafią podejmowć niezależne decyzje, mając jednocześnie świadomość możliwych konsekwencji. Są u steru swjego życia i nie oczekują, że inni naprawią ich błędy lub ułatwią osięgnięcie celu. Taka postawa daje swobodę działania i zwiększa poczucie własnej wartości, która nieodzownie towarzyszy .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy