Strona głównaStyl życiaCo zaburza twój sen? Nie tyle kawa, ile alkohol i papierosy

Co zaburza twój sen? Nie tyle kawa, ile alkohol i papierosy

Nie musisz się obawiać, że wypicie filiżanki kawy popołudniu nie pozowli ci spać, większe zaburzenia snu mogą być wywoływane alkoholem i papierosami.
Co zaburza twój sen? Nie tyle kawa, ile alkohol i papierosy
Badacze z Florida Atlantic University wykazali, że palenie i picie alkoholu na cztery godziny przed snem miało wpływ na osłabienie jakości odpoczynku. i inne napoje z kofeiną nie oddziaływały na sen w znaczący sposób u większości ludzi.

W badaniu z udziałem niemal 800 osób sprawdzono, jak nikotyna, alkohol i kofeina wpływają na sen. Uczestników monitorowano przez kilkanaście lat. Jak się okazało, wypicie drinka czy wypalenie papierosa przed położeniem się spać jest dość powszechne i może pomóc szybciej zasnąć, ale często skutkuje niespokojnym snem.

Nikotyna była najsilniej związana z zaburzeniami snu i pogłębiała . Wypalenie papierosa przed położeniem się do łóżka oznacza ponad 40-minutowe skrócenia całkowitego czasu snu. Kłopoty z odpowiednim odpoczynkiem po spożyciu alkoholu czy nikotyny pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na sen, takich jak wiek, płeć, objawy i in.

Problemy ze snem są obecnie powszechne, współczesny styl życia przekłada się na intensyfikację kłopotów z zasypianiem, bezsennością, częstym wybudzaniem się. Konsekwencją tego zaś jest nie tylko zmęczenie, ale i wyższe ryzyko wielu chorób.

Niedobory snu zwiększają prawdopodobieństwo chorób serca, niektórych , depresji, etc. Niewłaściwy odpoczynek zmienia też , zaburza i przyspiesza starzenie się.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Sleep.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy