Strona głównaStyl życiaCzy młodzi i dojrzali Polacy rozumieją wyzwania starości?

Czy młodzi i dojrzali Polacy rozumieją wyzwania starości?

Czy rozumiemy jak wygląda życie naszych rodziców czy dziadków, starszych znajomych lub sąsiadów? Jakie problemy napotykamy opiekując się niesamodzielnymi seniorami? Jak wyobrażamy sobie własną starość? W ramach kampanii Zrozumieć starość opracowano specjalne badanie „Polacy a starość”, które sprawdzi co wiemy o seniorach i ich potrzebach oraz w jaki sposób się o nich troszczymy.
Czy młodzi i dojrzali Polacy rozumieją wyzwania starości? [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com] Na powyższe pytania trudno odpowiedzieć na podstawie dostępnych badań naukowych. Dlatego też, w ramach kampanii społecznej „Zrozumieć ”, Fundacja Zaczyn i Promedica24 uruchamiają Ogólnopolskie Badanie „Polacy o starości”, którego pierwszy etap ma charakter dostępnej dla każdego ankiety internetowej. Zadane w niej pytania dotyczą wyłącznie tych tematów, w których więcej jest znaków zapytania niż klarownych, zweryfikowanych przez badaczy odpowiedzi.
Jako społeczeństwo, firmy i instytucje stajemy przed ogromnym wyzwaniem jakie stawia nam zmieniająca się . Wyniki badania i dane od respondentów będą bardzo dobrą wskazówką dla nas wszystkich jak działać, projektować innowacje, pomagać i edukować młodzież i rodziny osób starszych – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.
Mówienie o starości jest bardzo ważne. 23,6% Polaków to osoby po 60. roku życia, a w ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec Polski. W połowie XXI, aż 40% Polaków będzie seniorami. wówczas jednym z trzech najstarszych społeczeństw europejskich, a Europa stanie się „najstarszym” kontynentem świata.
Uzupełnienie ankiety zajmuje dosłownie 3 minuty i jest w pełni anonimowe, a jego wyniki zostaną opracowane przez badaczy związanych z jedynym w Europie Centralnej magazynem eksperckim poświęconym systemowym wyzwaniom starzenia się społeczeństwa „Polityka Senioralna” – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.
Ambasadorkami badania są , 79-letnia DJ-ka i animatorka kultury oraz Krystyna Mazurówna, 80 letnia tancerka i choreografka. Aktywne społecznie i zawodowo seniorki poprzez wsparcie badania chcą skupić uwagę na potrzebach osób najstarszych, często chorych i samotnych, żyjących w izolacji.

Udział w badaniu jest bezpłatny i dostępny dla każdego. Ankieta jest dostępna na .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy