Strona głównaStyl życiaDieta może przyspieszyć lub opóźnić menopauzę

Dieta może przyspieszyć lub opóźnić menopauzę

Dieta zawierająca większe ilości roślin strączkowych i ryb może opóźnić pojawienie się menopauzy, tymczasem jadłospis pełen węglowodanów może ją przyspieszyć, mówią brytyjscy uczeni.
Dieta może przyspieszyć lub opóźnić menopauzę [Fot. karandaev - Fotolia.com] Naukowcy z Leeds University odkryli, że wiek pojawienia się może wynikać nie tylko z uwarunkowań genetycznych, czy wyborów życiowych dotyczącycych wieku urodzenia dzieci oraz liczby potomstwa - okazuje się, że wpływ na czas rozwoju klimakterium ma również to, co jemy.

Wczesna menopauza oznacza nie tylko wcześniejsze wygaszenie możliwości reprodukcyjnych, ale negatywnie oddziałuje też na stan zdrowia. Im szybciej następuje, tym większe jest ryzyko , a także procesu utraty tkanki kostnej, jak również .

W badaniach wzięło udział ponad 35 tysięcy kobiet w wieku 35-69 lat. Dzięki dokładnym regularnie przeprowadzanym kwestionariuszom dotyczącym codziennych posiłków, autorzy mogli ocenić w jadłospisie uczestniczek dawki 217 produktów.

Ustalono, że średni wiek kobiet, u których pojawiała się menopauza, wynosił 51 lat. Okazało się też, że określone artykuły w diecie miały związek z szybszym lub późniejszym rozwojem klimakterium. Odnotowywano je średnio o 1,5 roku wcześniej u uczestniczek, które chętnie jadały dania pełne węglowodanów, np. posiłki pełne białego pieczywa. Podobne efekty dało jedzenie mięsa - wiązało się pojawieniem się menopauzy o przeciętnie rok wcześniej. Z drugiej strony, kobiety, które często serwowały sobie oraz ryby, mogły liczyć „odłożenie" przekwitania o około 3 lata. W jego przesunięciu na późniejszy termin pomogło też dostarczanie sobie większych dawek witaminy B6 oraz .

Według autorów, warzywa strączkowe bogate w antyoksydanty oraz ryby zawierające znaczne ilości , które aktywują mechanizmy przeciwutleniające, mogą hamować starzenie się i przesuwać czas wystąpienia menopauzy.

O wynikach badań można przeczytać w Journal of Epidemiology & Community Health.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy