Strona głównaStyl życiaDlaczego lubimy to, co urocze

Dlaczego lubimy to, co urocze

Bawią nas urocze zwierzęta, szczególną sympatią darzymy słodkie dzieci i wolimy ładniejsze samochody. Zobacz, dlaczego rozczulamy się nad tym, co wydaje nam się urokliwe.
Dlaczego lubimy to, co urocze [© Mikkel Bigandt - Fotolia.com] Według biologów ma to dużo wspólnego z przetrwaniem naszego gatunku - jesteśmy tak uwarunkowani, że łatwiej dostrzegamy ludzkie dzieci. Wszak nowonarodzone maluchy są tak bezbronne, że bez opieki dorosłych nie byłyby w stanie przeżyć, dlatego niemowlęta mają wywołać silną reakcję, chęć podjęcia . Nasza słabość do tego, co słodkie, czyni nas bardziej chętnymi do interakcji z dziećmi. Ten mechanizm zapewnia przetrwanie i kontynuację gatunku ludzkiego.

Uczeni odkryli, że ludzie reagują jednakowo dobrze na niemowlęta i dzieci wszelkich gatunków bez względu na to czy są to szczenięta, , czy gąsienice. To dlatego, że z natury jesteśmy predysponowani do odbierania sygnałów od tego, co urocze. Jako takie postrzegamy np. nieproporcjonalnie dużą, okrągłą głowę, wielkie oczy, grube policzki, duże czoło, okrągłe i miękkie ciało. Te cechy są powszechne u niemowląt właśnie. Ich widok aktywuje układ mezokortykolimbiczny, który odpowiada za odczuwanie euforii podobnej do tej wywoływanej stosowaniem .

Co ciekawe, przyciągają nas także przedmioty nieożywione, które wywołują poczucie podobne do tego, jakie wywołuje dziecko. Mogą to być np. balony i skały w kształcie bałwana, a nawet znaki interpunkcyjne, np. dwukropki z myślnikami czy nawiasami. Ogólnie rzecz ujmując, im bardziej „słodki" jest przedmiot, zwierzę czy osoba, tym silniejsza jest nań odpowiedź. Dlatego chętniej szukamy „słodkich" istot żywych czy rzeczy, by je dotknąć, przytulić, czy po prostu pozachwycać się.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SIEDEM + TRZY =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X