Strona głównaStyl życiaDlaczego twoje odchudzanie nie daje efektów?

Dlaczego twoje odchudzanie nie daje efektów?

Od jakiegoś czasu ćwiczysz, stosujesz zdrową dietę, a skutków w postaci zmniejszenia wagi nie widać? Być może sam/a sabotujesz swoje wysiłki, wcale o tym nie wiedząc. Oto, w jaki sposób nieświadomie możesz zaburzać proces odchudzania.
Dlaczego twoje odchudzanie nie daje efektów? [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]

Więcej jedzenia wobec intensywnych treningów

Masz ochotę na pączka po kilku kilometrów? Nie warto używać jedzenia jako nagrody za wysiłek włożony w treningi fizyczne. To będzie skutkowało zahamowaniem procesu spalania tłuszczu. Nie da się „przećwiczyć" złej diety. Można nie zaprzepaścić dobrych efektów ćwiczeń, sięgając po kawałek ciemnej czy jogurt, ale nie da się tego uniknąć, wybierając słodką bułkę z bitą śmietaną i toffi.

Szafka pełna słodyczy i słonych przekąsek

Jeśli robisz zakupy na zapas i lubisz mieć w spiżarni jakieś czy chipsy, narażasz się na większą pokusę sięgnięcia po te niedietetyczne produkty. Jeżeli pozbędziesz się ich z domu, to z większym prawdopodobieństwem uda ci się zachować ustaloną dietę. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie możesz sięgać po coś słodkiego czy słonego, bezpieczniej jest jednak wyznaczyć specjalne dni lub okazje, w których jesz coś z większą ilością lub tłuszczu.

Niedostateczna ilość wody w organimie

Trzeba wypijać odpowiednią dawkę wody dziennie, a to m. in. dlatego, że odczuwanie pragnienia jest bardzo podobne do odczuwania i wobec tego często to mylimy - sięgamy po coś do jedzenia, będąc w istocie spragnionym. Jeśli po posiłku ciągle odczuwasz głód, spróbuj najpierw wypić szklankę wody i odczekaj chwilę - to pozwoli zweryfikować, czy naprawdę jesteś głodny/a.

Niedobory snu

Gdy nie sypiasz odpowiednio długo lub dostatecznie głęboko, niekorzystnym zmianom ulega wewnętrzna gospodarka hormonalna. Dochodzi do wzrostu poziomu hormonu , który ma wpływ na metabolizowanie tłuszczów, białek i węglowodanów. Co więcej, gdy odczuwasz zmęczenie, częściej dokonujesz wyborów żywieniowych, które niszczą twoją dietę.

Czasowy post pozwala na późniejsze zjedzenie czegoś niedietetycznego

Modna ostatnio polega na czasowym powstrzymywaniu się od jedzenia w ogóle. Osoby ją stosujęce wyznaczają sobie „okna czasowe" w 24-godzinnym cyklu, w których mogą spożywać posiłki. Takie postępowanie zwykle jest bardzo skuteczne dla utraty na wadze - nie oznacza to jednak, że w wyznaczonych porach można serwować sobie cokolwiek, czyli pączki, ciastka, czy paluszki. Taki sposób „poszczenia" nie przyniesie spodziewanych efektów.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy