Strona głównaStyl życiaDlaczego ziewanie jest „zaraźliwe”

Dlaczego ziewanie jest „zaraźliwe”

Kiedy w grupie kilkorga osób ktoś zacznie ziewać, inni bezwiednie idą w jego ślady. I nie oznacza to, że nagle wszyscy poczuli zmęczenie. Uczeni postanowili wyjaśnić to ciekawe zjawisko.
Dlaczego ziewanie jest „zaraźliwe” [Fot. rh2010 - Fotolia.com] Badacze z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii wyjaśniają, że skłonność człowieka do naśladowania innych jest automatycznie wyzwalana przez odruch pierwotnego obszaru kory mózgowej, regionów odpowiedzialnych za funkcję motoryczną. I im bardziej walczy się z chęcią ziewania, tym większą odczuwa się jego potrzebę.

Ziewanie jest uważane za echofenomen, czyli automatyczne imitowanie gestu innych ludzi. Przykładami echofenomenów może być powtarzanie słów lub też naśladowanie danej aktywności - są one charakterystyczne dla określonych chorób, np. , czy zespołu Tourette'a. Z tego względu autorzy badań sądzą, że zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw ziewania może się przydać w leczeniu niektórych wymienionych zaburzeń.

Uczestnicy badań zostali poddani międzyczaszkowej stymulacji magnetycznej podczas oglądania, jak inna osoba ziewa. Część z nich miała powstrzymywać chęć ziewania, część zachowywać się swobodnie. Stymulacja zwiększyła aktywność kory głównej, a tym samym tendencję do ziewania. Zaobserwowano, że skłonność do ziewania u wszystkich osób zależała aktywności tego obszaru mózgu.

Autorzy sądzą, że wpływanie na poziom aktywności kory może osłabić określone objawy zespołu Tourette'a czy autyzmu.

A czemu w ogóle ludzie ziewają? Niegdyś uważano, że ziewanie jest wynikiem nudy lub zmęczenia. Dzięki ziewaniu mieliśmy sobie dostarczać więcej tlenu, co miałoby przydawać energii, gdy ludzie czują się ospali. Okazało się jednak, że ziewanie nie skutkuje dostarczeniem większych dawek tlenu. Nowe badania wskazują, że zjawisko to wynika z potrzeby schłodzenia naszego mózgu, co pozwala nam .

Badanie opublikowano w magazynie Current Biology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy