Strona głównaStyl życiaDrzemka poprawia pamięć

Drzemka poprawia pamięć

Łatwiej jest przyswoić nowe informacje, jeśli można się zdrzemnąć po ich przeczytaniu czy usłyszeniu. Chociaż drzemki są bardzo przydatne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nie warto z nimi przesadzać.
Drzemka poprawia pamięć [Fot. Janina Dierks - Fotolia.com] Proces uczenia się jest efektywniejszy, jeśli w jego ramach można uciąć sobie , mówią uczeni z Uniwersytetu Saarland w Saarbrücken. Sen wzmacnia , wyjaśniają badacze.

Podczas testów uczestnicy mieli zapamiętać serię słów, pojedynczych lub połączonych w pary bez żadnego związku logicznego czy ułatwiającego ich kojarzenie. Następnie oceniono poziom skuteczności nauki. Później część badanych udała się na 90-minutową drzemkę, a pozostali oglądali w tym czasie film.

W dalszej części badań ponownie sprawdzono, ile słów zapamiętali uczestnicy. Okazało się, że ci, którzy „ucięli sobie drzemkę", wypadli tak samo jak wcześniej, podczas gdy osoby oglądające film zapamiętały znacznie mniej. Według autorów, wystarczy już 45 do 60 minut snu, by aż pięciokrotnie poprawić zdolność przypominania sobie informacji.

Uczeni zaznaczają jednocześnie, że chociaż drzemki są bardzo przydatne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nie warto z nimi przesadzać. Zbyt zaburza cały rytm okołodobowy i prowadzi do problemów z nocnym odpoczynkiem.

O badaniach napisano w magazynie Neurobiology of Learning and Memory

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X